Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
Zmiana konstytucji niewykluczona, a projekt ustawy do końca tego roku - takie deklaracje padły na posiedzeniu prezydenckiego zespołu do spraw sędziów pokoju.
Grono polityków i ekspertów ma przygotować rozwiązania, które wprowadzą do polskiego prawa najniższy szczebel sądownictwa, rozstrzygający w nieskomplikowanych sprawach.
W założeniu, ma to przyspieszyć postępowania w sądach powszechnych.

By wprowadzić nowe rozwiązanie, prezydent Andrzej Duda nie wyklucza jednak zmiany konstytucji. "Gdybyśmy doszli w trakcie prac do wniosku, że dla właściwego sformułowania tej instytucji - tak, żeby nie była ona instytucją kulejącą, tylko żeby była instytucją prawidłowo funkcjonującą czy przynajmniej, żeby miała szansę dobrze rozwiązać te problemy wymiaru sprawiedliwości - nie będę się wahał także wyjść z propozycją, żebyśmy jednak zdecydowali się na przygotowanie projektu zmiany konstytucji" - wyjaśniał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił również, że sędziowie pokoju mogliby być odpowiedzią na dwie główne bolączki polskiego wymiaru sprawiedliwości. W ocenie prezydenta, to brak zaufania do systemu oraz jego opieszałość. "Jedną z dróg ku temu, aby starać się to poczucie zlikwidować, jest zmniejszenie kognicji sądów, czyli przekazanie części spraw w sensie przedmiotowym, które prowadzą dziś sądy powszechne, tym nowo powstającym sądom, jakimi - mam nadzieję - będą sądy pokoju. Po drugie, być może wprowadzenie przed tymi sądami pewnych uproszczonych procedur" - mówił Andrzej Duda.

Poseł Paweł Kukiz dziękował prezydentowi za podjęcie prac nad sędziami pokoju. Lider koła poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia wyraził nadzieję, że działania gremium przyniosą szybko konkretne efekty. "Chciałbym wszystkich uczestników zespołu prosić o to, byśmy ustalili termin zakończenia prac nad sędziami pokoju, by nie trwało to latami i byśmy doprowadzili - to takie moje marzenie - do końca tego roku prace nad ostatecznym kształtem ustawy" - apelował Paweł Kukiz.

Pracami zespołu kieruje adwokat, profesor Piotr Kruszyński. Przewodniczący gremium obiecał sprawne przygotowanie projektu i dodał, że być może uda się opracować propozycję do końca wakacji.

Profesor Kruszyński jest przekonany o potrzebie zmian w wymiarze sprawiedliwości. "Sporo spraw rozpoznawanych przez sądy to sprawy o drobne przestępstwa, właśnie przeciwko mieniu (...) gdzie sprawy są proste. Jest ujęcie na gorącym uczynku, zeznania świadków, przyznanie się i naprawdę nie ma potrzeby, aby stosować te bardzo surowe rygory procedury karnej, które są oczywiste niezbędne w sprawach o poważniejsze przestępstwa. Stąd koncepcja sędziów pokoju, pod którą podpisuję się prawą i lewą ręką" - deklarował przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty