Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: pixabay.com/pl/3058419/AnetteBjerg/ (CC0 domena publiczna)
źródło: pixabay.com/pl/3058419/AnetteBjerg/ (CC0 domena publiczna)
Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział w Polskim Radiu 24, że do roku 2025 powstaną pierwsze polskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim.
Pierwszy etap inwestycji zakłada utworzenie farm wiatrowych o łącznej mocy 5 megawatów.

Wiceminister Ireneusz Zyska, który pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podkreślił, że przygotowane są już ustawy umożliwiające inwestycje w farmy wiatrowe, oraz zapewniające atrakcyjną cenę energii wytwarzanej z wiatru.

Zapewnił jednocześnie, że w inwestycje będzie zaangażowanych wiele polskich firm, które w tej sprawie podpisały już umowy z podmiotami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, czyli z krajów mających duże doświadczenie w budowie i eksploatacji farm wiatrowych.

„Już dzisiaj ponad 100 polskich przedsiębiorstw uczestniczy w dostawach dla rynku światowego. To są urządzenia, transformatory, trafostacje, okablowanie w zakresie wyprowadzenia mocy na ląd oraz cały szereg urządzeń i usług” - mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

Dodał, że lokalizacja farm wiatrowych na Bałtyku została poddana konsultacjom, tak aby nie zakłócały one funkcjonowania szlaków żeglugowych czy lotniczych. Ich oddalenie od lądu sprawi również, że nie będą psuły krajobrazu.
Wiceminister Ireneusz Zyska, który pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podkreślił, że przygotowane są już ustawy umożliwiające inwestycje w farmy wiatrowe oraz zapewniające atrakcyjną cenę energii wytwarzanej z wiatru.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty