Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.facebook.com/EmmanuelMacron/
Fot. www.facebook.com/EmmanuelMacron/
Prezydent Francji Emmanuel Macron został uderzony w twarz podczas wizyty na południu Francji. Policja zatrzymała dwie osoby w związku ze sprawą. Francuscy politycy jednogłośnie potępili atak na prezydenta.
Do zdarzenia doszło przedpołudniem w miejscowości Tain-l'Hermitage w okolicach Valence. Po wizycie w miejscowej szkole, prezydent Francji podszedł do zgromadzonych mieszkańców i zaczął się z nimi witać. Stojący w tłumie mężczyzna uścisnął dłoń Emmanuela Macrona i uderzył go w twarz. Ochroniarze natychmiast obezwładnili napastnika. Nagranie z wydarzenia obiegło media społecznościowe. Słychać na nim, jak kilka sekund przed atakiem, mężczyzna krzyczy hasło francuskich monarchistów i wzywa do „obalenia rządów Macrona”.

Policja zatrzymała sprawcę napaści oraz drugą osobę. Według ekspertów grozi im kilka miesięcy więzienia. Kilka minut po zdarzeniu prezydent Francji kontynuował swą wizytę.

Atak na prezydenta potępili politycy wszystkich partii politycznych. Premier Jean Castex oświadczył, że uderzenie prezydenta należy interpretować jako atak na demokrację. Szef rządu wezwał Francuzów do „przebudzenia” aby bronić wartości Republiki i sprzeciwić się stosowaniu przemocy w debacie publicznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty