Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Mężczyzna, który we wtorek zaatakował prezydenta Emmanuela Macrona, trafi do więzienia na 4 miesiące. Sprawca napaści został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności, z czego 14 w zawieszeniu.
Dwa dni temu podczas wizyty francuskiego prezydenta la południu Francji mężczyzna spoliczkował polityka.

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że sprawca napaści dopuścił się aktów przemocy wobec funkcjonariusza publicznego. Oprócz 4 miesięcy więzienia sąd zdecydował również, że mężczyzna zostanie pozbawiony prawa do głosowania przez 3 lata i nie będzie mógł posiadać broni przez 5 lat. Sąd nałożył również sankcję dożywotniego zakazu pracy w publicznych instytucjach.

Podczas procesu 28-letni Damien Tarel tłumaczył, że uderzył prezydenta aby wyrazić sprzeciw wobec jego polityki w imieniu ruchu „żółtych kamizelek”. Dodał, że nie należy do żadnej partii politycznej i ma poglądy „prawicowe i skrajnie prawicowe”.

- Emmanuel Macron bardzo dobrze symbolizuje upadek naszego kraju - stwierdził mężczyzna przed sądem.

Wcześniej prezydent Francji wezwał do tego, by zrelatywizować napaść, która jego zdaniem stanowiła wyłącznie „głupi akt przemocy”. Francuska klasa polityczna jednogłośnie potępiła wtorkowy atak na prezydenta.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty