Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sądzie w Mińsku w poniedziałek drugi dzień procesu w sprawie likwidacji polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Poloniczka".
Z taki wnioskiem wystąpił zarząd prawny Urzędu Miejskiego w Mińsku, który swoją decyzję uzasadnia wynikami kontroli działalności organizacji przeprowadzonej przez służby milicyjne.

Polskiej organizacji działającej w białoruskiej stolicy zarzuca się prowadzenie działalności niezgodnej ze statutem i rozpowszechnianie przez jej pracowników informacji, które dyskredytują Białoruś.

Prezes stowarzyszenia "Poloniczka", Swietłana Zamotina powiedziała, że jest zdziwiona takimi zarzutami.

- Co my zrobiliśmy takiego, że można było tym zdyskredytować Republikę Białorusi?! Nie wiem. Zloty turystyczne nad Niemnem, przepiękna impreza, festiwal "Uwaga Talent", rajdy rowerowe... Do dziś nie wiem, gdzie mogłabym naruszyć prawo - podkreśliła.

Komentatorzy zwracają uwagę, że w sierpniu na Białorusi zlikwidowano polską Instytucję Kulturalno-Oświatową "Kresy" z Baranowicz, zaś w kwietniu zamknięto społeczną Szkołę Polską w Brześciu.

W areszcie na Białorusi od ponad czterech miesięcy są przetrzymywani liderzy Związku Polaków na Białorusi: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.
Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty