Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kijów na Ukrainie. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin/Archiwum]
Kijów na Ukrainie. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin/Archiwum]
Ciało szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie Witala Szyszowa zostało znalezione w jednym z kijowskich parków.
Przedstawiciel Domu Białoruskiego na Ukrainie Juryj Szczuczko powiedział, że ciało powieszonego szefa organizacji - Witala Szyszowa - znaleźli w parku przedstawiciele inicjatywy. Na twarzy aktywisty miały być widoczne ślady pobicia.

Rozgłośnia Radio Swaboda cytuje Juryja Szczuczkę, który zaznaczył, że działacze Domu Białoruskiego byli informowani - również przez ukraińskie służby bezpieczeństwa - o tym, że na Ukrainę mieli przyjeżdżać przedstawiciele białoruskich służb specjalnych "w celu fizycznego zlikwidowania aktywnych członków organizacji". Ukraiński portal "Zerkalo.io" - powołując się na znajomych Witala Szyszowa - pisze, że mężczyzna zauważył, iż jest śledzony. "Podejrzani ludzie podchodzili do niego i jego dziewczyny i próbowali nawiązać rozmowę" - dodano.

Ciało powieszonego szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie Witala Szyszowa zostało znalezione w jednym z kijowskich parków niedaleko miejsca zamieszkania działacza diaspory. Oficjalne białoruskie media i struktury na razie nie skomentowały zdarzenia. Rządowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała jedynie o tym, że Wital Szyszou nie żyje.

Wital Szyszou zaginął w poniedziałek podczas porannego biegania. Ukraińska policja wszczęła postępowanie karne i sprawdzi wszystkie wersje, w tym upozorowane samobójstwo.

Szef Domu Białoruskiego w Kijowie aktywnie pomagał obywatelom Białorusi prześladowanym przez reżim Alaksandra Łukaszenki.
Relacja Włodziemierza Paca (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty