Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Czeska konstytucja będzie gwarantowała prawo do obrony własnej i innych osób z użyciem broni. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Czeska konstytucja będzie gwarantowała prawo do obrony własnej i innych osób z użyciem broni. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Czeska konstytucja będzie gwarantowała prawo do obrony własnej i innych osób z użyciem broni. Przyjętą przez senat nowelizację podpisał prezydent Czech, Milosz Zeman.
Nowelizacja jest reakcją na politykę Komisji Europejskiej dążącą do ograniczenia dostępu do broni palnej. Pod petycją wyrażającą sprzeciw wobec działań Komisji podpisało się wcześniej w Czechach ponad 100 tysięcy osób.

Do Karty Podstawowych Praw i Swobód, stanowiącej część czeskiej konstytucji, zostanie dodany zapis mówiący o tym, że "prawo do obrony życia własnego lub innej osoby, nawet przy użyciu broni, jest gwarantowane na warunkach określonych w ustawie".

Zmiana wejdzie w życie 1 września.

Przeciwnicy nowelizacji argumentowali, że jest ona zbędna, jako że obowiązujące przepisy w wystarczającym stopniu zapewniają prawo do obrony. Zwolennicy zmian przekonywali natomiast, że nowelizacja uniemożliwi ograniczanie prawa do obrony na poziomie ustawy i wzmocni pozycję Czech na szczeblu unijnym w kwestii dostępu do broni.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty