Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Trzydniowe posiedzenie rozpoczyna przed południem Senat. Izba wyższa parlamentu rozpatrzy 23 ustawy i 1 projekt inicjatywy ustawodawczej.
Senatorowie mają też wysłuchać informacji Ministerstwa Zdrowia na temat stanu przygotowań w związku z zagrożeniem czwartą falą pandemii COVID-19 w Polsce.

W porządku obrad znalazła się między innymi rządowa nowelizacja ustawy śmieciowej. Nowe przepisy ustanawiają maksymalną opłatę za wywóz odpadków przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić do około 150 złotych.

Senatorowie zajmą się też ustawą dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Inicjatywa zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje, że odbudowany Pałac Saski stanie się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Zrekonstruowane kamienice przy ul. Królewskiej byłyby siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - Senatu. Wszystkie te budynki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Koszt inwestycji rozłożonej na 10 lat to 2,45 miliarda złotych.

W planie posiedzenia Senatu jest też ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. W myśl przepisów, tereny leśne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położone w Jaworznie i Stalowej Woli, będzie można przez dwa lata zamieniać na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.
Relacja Kamila Darmorosa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty