Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybory do Bundestagu i zwycięstwo SPD przyćmiły - w pewnym stopniu -lokalne elekcje do landtagów w Berlinie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W obu krajach związkowych wygrali również socjaldemokraci.
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim SPD wygrała z miażdżącą przewagą. Partia premier Manueli Schwesig uzyskała 39,6 procent poparcia, ocierając się o absolutną większość w Zamku w Schwerinie.

Bardziej wyrównana była walka o Czerwony Ratusz w Berlinie. Pierwsze wyniki sondażowe dawały pierwszeństwo Zielonym. Koniec końców obeszło się bez sensacji. SPD zwyciężyła w swoim tradycyjnym bastionie przewagą dwóch punktów procentowych. Tym samym po raz pierwszy w historii burmistrzem Berlina zostanie kobieta - Franziska Giffey. "Po latach zmagań z kryzysami socjaldemokraci znów zaczynają odnosić sukcesy. To powód do dumy i radości" - cieszyła się kandydatka SPD.

43-letnia Franziska Giffey była do niedawna ministrem rodziny i pracy w rządzie Angeli Merkel. W maju musiała odejść ze stanowiska po tym, gdy naraziła się na zarzut popełnienia plagiatu rozprawy doktorskiej. Na stanowisku burmistrza Berlina zastąpi Michaela Müllera, który w tym roku kandydował do Bundestagu.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty