Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
framex.pl

Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Parlament Europejski uznał Rosję na za „państwowego sponsora terroryzmu”. Europosłowie przyjęli dużą większością rezolucję w tej sprawie.
Był to efekt porozumienia wielu różnych grup politycznych - od konserwatystów i ludowców po liberałów i socjaldemokratów.

W rezolucji europosłowie wymieniają liczne dowody na terrorystyczne postępowanie Rosji - od politycznych zabójstw członków opozycji po inwazje na suwerenne państwa i mordowanie cywilów w Syrii, Gruzji i Ukrainie. Deputowani domagają się też od Rosji zaprzestania działań wojennych, a w szczególności ataków na osiedla mieszkalne i infrastrukturę cywilną.

Nad dokumentem pracowała m.in. polska europosłanka konserwatystów, Anna Fotyga. Jej zdaniem to ważny krok w kierunku tego, by w relacjach Unii z Rosją nie było powrotu do porządku dziennego.

Rezolucja ma w tej chwili głównie znaczenie polityczne - na razie w Unii nie ma bowiem oficjalnego mechanizmu uznania danego kraju za „państwowego sponsora terroryzmu”. Europarlament wzywa jednak państwa członkowskie Unii, by taki środek prawny wprowadziły, oraz by systematycznie zbierały informacje o rosyjskich zbrodniach.

Parlament Europejski w rezolucji po raz kolejny wyraża solidarność z narodem Ukraińskim, popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną tego państwa. Europosłowie wyrazili też solidarność z rodzinami ofiar wybuchu rakiety w polskiej miejscowości Przewodów. W dokumencie znalazło się także odniesienie do katastrofy smoleńskiej i odmowy zwrotu wraku samolotu prezydenckiego przez Rosję.

Rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ-towi, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej, a także do rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty