Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://www.prezydent.pl/
źródło: https://www.prezydent.pl/
Symbolicznym przekazaniem przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Macedonii Północnej zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi.
W tym roku pracami Organizacji kierowała Polska. Podsumowanie tej prezydencji to jeden z głównych tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych i dyplomatów z niemal 60 państw świata.

Podczas wczorajszego otwarcia posiedzenia Rady Ministerialnej prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że to brutalna agresja Rosji na Ukrainę zdominowała czas polskiego przewodnictwa w OBWE. Na tym temacie skupiły się delegacje państw członkowskich podczas obrad w Łodzi. Przedstawiciele każdego kraju przedstawili stanowiska podczas sesji plenarnej.

Prawie wszyscy członkowie organizacji potępiły rosyjską napaść. Amerykańska podsekretarz stanu Victoria Nuland poinformowała, że przedstawiciele 55 z 57 krajów OBWE wyrazili jedność i odporność w obronie wartości, które pogwałciła Rosja.

Federację Rosyjską na spotkaniu w Łodzi reprezentuje stały przedstawiciel przy OBWE, bo polskie władze nie zgodziły się na przyjazd ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Podczas konferencji w Moskwie rosyjski minister oskarżył Polskę o "kopanie grobu" dla OBWE. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau uznał te oskarżenia za skandaliczne i mówił o paraliżowaniu prac organizacji w tym roku przez Rosję. Wspomniał, że ten kraj odrzucił odnowiony dialog europejskiego bezpieczeństwa i rozszerzenie mandatu specjalnej misji monitorującej na Ukrainie, a także blokował przyjęcie budżetu OBWE.

Z kolei szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba stwierdził, że ludzie nie oczekują od organizacji dostosowania się do agresywnej Rosji, tylko że podejmie ona bezkompromisową walkę o wyznawane przez siebie zasady. "OBWE potrzebuje zwycięstwa Ukrainy i przywrócenia jej uznanych międzynarodowo granic, by zapanował trwały pokój" - zaznaczył.

Dziś szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau symbolicznie przekaże przewodnictwo w OBWE ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarowi Osmaniemu. Ostatnim punktem posiedzenia będzie sesja zamknięcia.

Szczyt w Łodzi to również okazja do spotkań bilateralnych i grup poszczególnych krajów. Rano minister Zbigniew Rau wraz z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid i ministrem spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarem Osmanim będą rozmawiali z grupą państw Partnerstwa Azjatyckiego oraz Partnerstwa Śródziemnomorskiego. Następnie zaplanowano spotkanie szefa polskiego MSZ z wiceministrem spraw zagranicznych Japonii Takei Shunsuke.

Rada Ministerialna OBWE to główny organ decyzyjny międzynarodowego gremium. Ministrowie spraw zagranicznych zbierają się raz do roku. Organizacja Bezpieczeństwa i Organizacji w Europie skupia 57 państw położonych na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty