Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / niekverlaan (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / niekverlaan (CC0 domena publiczna)
CERT Polska, czyli zespół reagowania na incydenty zagrażające bezpieczeństwu w polskiej sieci, zachęca do zgłaszania podejrzanych SMS-ów z linkami.
Chodzi o wiadomości, w których oszuści podszywają się na przykład pod firmy kurierskie, banki lub sprzedawców energii elektrycznej.

Specjalistka CERT Polska Iwona Prószyńska powiedziała, że podejrzane SMS-y można przesłać dalej, korzystając z funkcji "przekaż" w swoim telefonie, bezpośrednio na numer 799 448 084.

"Dzięki temu widzimy, że coś w tej polskiej cyberprzestrzeni się dzieje i możemy skuteczniej ostrzegać innych. Domeny, które pojawiają się w SMS-ach, możemy też wpisywać na listę ostrzeżeń. To bardzo skuteczne narzędzie, które sprawia, że kolejne osoby, które będą próbowały wejść na tę podejrzaną stronę, już nie będą mogły tego zrobić" - dodała. Lista ostrzeżeń działa od 2020 roku w ramach współpracy CERT Polska z operatorami telekomunikacyjnymi.

Iwona Prószyńska z CERT Polska podkreśliła, że w ostatnich latach oszuści coraz chętniej próbują wyłudzić nasze dane i pieniądze przy pomocy fałszywych SMS-ów, wykorzystując fakt, że większość z nas korzysta z przesyłek kurierskich lub bankowości.

"Mamy prawdziwy wysyp SMS-ów, w których pojawiają się takie treści, jak dopłata do paczki czy rachunku za prąd" - powiedziała Iwona Prószyńska. Przestępcy zamieszczają w SMS-ach linki do stron internetowych łudząco przypominających na przykład serwis bankowości elektronicznej. Następnie potencjalna ofiara zostawia na niej swoje dane, próbując zalogować się na fałszywej stronie do banku.

Eksperci z CERT Polska przypominają, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawdziwego nadawcy SMS-a, nie należy klikać w zamieszczone linki i najlepiej skontaktować się ze swoim bankiem czy firmą kurierską.

CERT Polska rekomenduje zapisanie numeru 799 448 084, aby mieć go zawsze pod ręką. Każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów. Osoba zgłaszająca otrzyma również odpowiedź.

Zespół CERT Polska działa w strukturze Państwowego Instytutu Badawczego NASK i zajmuje się reagowaniem na incydenty w polskiej sieci, monitorowaniem zagrożeń cyberbezpieczeństwa, a także edukacją w tym zakresie i analizą złośliwego oprogramowania.
Specjalistka CERT Polska Iwona Prószyńska powiedziała, że podejrzane SMS-y można przesłać dalej, korzystając z funkcji "przekaż" w swoim telefonie bezpośrednio na numer 799 448 084.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty