Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Antony Blinken. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Antony_Blinken
Antony Blinken. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Antony_Blinken
Amerykański sekretarz stanu zaapelował do Izraela i Palestyńczyków o natychmiastowe uspokojenie sytuacji w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Antony Blinken przyleciał do Jerozolimy w czasie, gdy w mieście dochodzi do zamachów i zamieszek.
Amerykański polityk odwiedza Izrael i Autonomię Palestyńską trzy dni po zamachu na synagogę w Jerozolimie, w którym zginęło siedem osób. Wcześniej izraelskie wojsko zabiło dziewięciu Palestyńczyków w Dżeninie na Zachodnim Brzegu, a od kilku dni w samej Jerozolimie systematycznie dochodzi do zamieszek w dzielnicach arabskich.

Antony Blinken apelował o natychmiastowe uspokojenie sytuacji. Podkreślał też, że wizja stworzenia przyszłego państwa palestyńskiego jest jedyną drogą do pokoju w tym regionie. „Wszystko, co nie zmierza w kierunku dwóch państw, zagraża naszym zdaniem bezpieczeństwu Izraela i jego tożsamości jako kraju żydowskiego i demokratycznego" - powiedział sekretarz stanu. "Dlatego wzywamy wszystkie strony, by podjęły pilne kroki, by przywrócić spokój. Chcemy mieć pewność, że są warunki, w których możemy w przyszłości przywrócić poczucie bezpieczeństwa, którego teraz brakuje“ - powiedział Antony Blinken.

Amerykański sekretarz stanu wezwał też izraelskie władze do poszanowania praw wszystkich grup religijnych w Jerozolimie. To reakcja na prowokacje skrajnych grup izraelskich zarówno wobec muzułmanów, jak i chrześcijan. „Mocno wspieramy współistnienie różnych grup religijnych, także w Jerozolimie. Wspieramy istnienie historycznego status quo w świętych miejscach tego miasta, w tym na Wzgórzu Świątynnym“ - dodał Antony Blinken.

W ostatnim czasie skrajne izraelskie grupy demonstracyjnie odwiedzają Wzgórze Świątynne, zarządzane przez muzułmanów. W Jerozolimie mnożą się też ataki na chrześcijan. Kilka dni temu grupa młodych Izraelczyków zdemolowała restauracje w chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta.

Tymczasem izraelskie władze wprowadziły nowe obostrzenia po sobotnim zamachu na synagogę. Zapowiedziano odbieranie obywatelstwa i opieki społecznej rodzinom palestyńskich napastników. Rząd ogłosił też rozszerzenie dostępu do broni dla Izraelczyków.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty