Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Były szef niemieckiego kontrwywiadu Hans-Georg Maassen ma zostać wydalony z CDU - poinformowały władze tego ugrupowania. Ich zdaniem, polityk naraził się na zarzut "ustawicznego łamania dyscypliny partyjnej". On sam twierdzi, że nie zgadza się z linią partii, a jego koledzy chcą go skazać na "śmierć publiczną".
Hans-Georg Maassen powiedział, że musi oddać legitymację partyjną tylko dlatego, że nie potrafił "wykrzesać w sobie entuzjazmu" dla kierownictwa CDU. "Zarzucono mi, że jestem rasistą, a powiedziałem jedynie, że gardzę państwem, w którym karze się Niemców za nienoszenie maseczek, a zwalnia z aresztu migrantów, podpalających auta. A przecież dokładnie tak było" - tłumaczył.

60-letni polityk ma opuścić CDU do końca tygodnia. Jeśli nie zrobi tego sam, zostanie wszczęta procedura wydalenia go z partii. Niektóre media uważają, że spadająca nań "anatema śmierci publicznej" nie jest skutkiem przypadku. Zaledwie kilka dni temu został szefem tak zwanej "Unii Wartości", skupiającej w jednym nurcie konserwatystów z CDU, niezadowolonych z kursu obranego przez Angelę Merkel.

Hans-Georg Maassen uchodzi za wytrawnego prawnika i urzędnika państwowego. Do 2018 roku kierował Federalnym Urzędem Ochrony Konstytucji, koncentrując się głównie na walce z terroryzmem islamskim. Kiedy w 2015 roku Angela Merkel zawiesiła konwencję dublińską, dotyczącą zasad przyznawania azylu, należał do jej najgorliwszych krytyków.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty