Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. pixabay.com / Alexandra_Koch (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexandra_Koch (CC0 domena publiczna)
Pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn powiedział, że służby zidentyfikowały wielokrotne próby podszywania się pod polskie urzędy i instytucje. Kampanie dezinformacyjne prowadzone przez Rosję i Białoruś skierowane są głównie do przebywających w Polsce obywateli Ukrainy.
Stanisław Żaryn poinformował, że podmioty podszywające się pod polskie instytucje państwowe wysyłają pisma elektroniczne lub rozpowszechniają ulotki z kodem QR kierującym do fałszywych informacji. Obywatele Ukrainy są błędnie informowani, że państwo polskie zbiera dane dotyczące Ukraińców mieszkających na stałe w Polsce. "Taka sugestia płynie z tych treści, że Polska przygotowuje jakaś bazę danych na potrzeby pewnych działań i pewnych kampanii" - wyjaśnił Stanisław Żaryn.

Dodał, że podobne kampanie dezinformacyjne trwają w innych europejskich krajach, które przyjęły ukraińskich uchodźców. Tam organizatorzy tych inicjatyw sugerują, że zbieranie danych o Ukraińcach ma na celu organizowanie ich wywozu na Ukrainę.
"Taka sugestia płynie z tych treści, że Polska przygotowuje jakaś bazę danych na potrzeby pewnych działań i pewnych kampanii" - wyjaśnił Stanisław Żaryn.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty