Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Prototyp urządzenia, którego zadaniem jest m. in. ochrona ludzi w wypadkach drogowych, opracowali naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej.
To absorber energii kinetycznej. - Wynalazek ma za zadanie pochłaniać siłę uderzenia np. podczas uderzenia pojazdu albo zerwania się windy - mówi kierownik projektu dr inż. Igor Labuda. - Ostatnia wersja naszego urządzenia ma długość około 1,2 m i jest ona obliczona na pochłanianie energii typowego auta, które może ważyć około 1,5 tony, które jedzie z prędkością 100 km na godzinę. Żeby człowiek przeżył, maksymalne przeciążenia, żeby nie miał poważnych obrażeń, ze 100 km na godzinę, droga hamowania miałaby długość minimum 80 centymetrów.

Absorber energii kinetycznej to projekt innowacyjny w skali światowej. Teraz twórcy będą starali się przetestować urządzenie w warunkach rzeczywistych u zainteresowanych kontrahentów z branży samochodowej, budowlanej, czy lotniczej.
- Wynalazek ma za zadanie pochłaniać siłę uderzenia np. podczas uderzenia pojazdu albo zerwania się windy - mówi kierownik projektu dr inż. Igor Labuda.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty