Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Generał Rajmund Andrzejczak. źródło: wikipedia.pl
Generał Rajmund Andrzejczak. źródło: wikipedia.pl
Szef sztabu generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak powiedział, że Planowany zakup 500 modułów artylerii rakietowej HIMARS jest dobrą wiadomością nie tylko dla żołnierzy ale dla wszystkich Polaków. Andrzejczak spotkał się w Waszyngtonie z szefem połączonych sztabów wojsk USA generałem Markiem Milleyem.
Rozmowa dotyczyła przede wszystkim sytuacji na Ukrainie. Szef sztabu generalnego powiedział, że rozmawiał z generałem Milley’em o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie i koordynacji wsparcia dla tego kraju. „Deklaracje polityczne oraz to co widzimy świadczą o tym, że Amerykanie mają pełną świadomość, że my jako NATO i Zachód nie możemy Ukrainy przegrać. To miałoby implikacje nie tylko regionalne ale i globalne” - mówił generał.

Szef sztabu generalnego ocenił, że zakup aż 500 wyrzutni HIMARS to budowanie mierzalnego i klarownego systemu odstraszania Rosji. „Jeśli popatrzymy na skalę mobilizacji rosyjskiej, to myślę, że żaden Polak zapytany na ulicy czy chciałby mieć Buczę w Białymstoku, w Łomży czy w Rzeszowie odpowie, że na pewno nie. Ta liczba jest na naszą miarę finansową i na miarę państwa-lidera w regionie” - powiedział Andrzejczak.
Generał dodał, że Amerykanie chwalą podejście Polski do zwiększania swoich zdolności militarnych i że pokazują Polskę jako przykład dla innych państw.

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych generał Romuald Andrzejczak rozmawia nie tylko z przedstawicielami Pentagonu ale również z amerykańskimi ekspertami i strategami. Szef sztabu generalnego odwiedzi także akademię wojskową w West Point.
SPEC General Rajmund Andrzejczak w Pentagonie

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty