Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Zdaniem prezydenta, komisja jest potrzebna, ale ustawa w tej sprawie wymaga zmian.
Prezydent mówił, że będą w nim doprecyzowane m.in. kwestie wyboru członków komisji. Jak podkreślił Andrzej Duda, w komisji nie powinno być obecnych parlamentarzystów i zostanie to precyzyjnie zapisane w projekcie nowelizacji. Dodał, że inna zmiana dotyczy trybu odwoławczego od decyzji komisji - w myśl prezydenckiej propozycji skarga ma być kierowana do sądu apelacyjnego, a nie administracyjnego, jak w obecnie obowiązującej ustawie.

Andrzej Duda zaproponował też zniesienie tzw. środków zaradczych, czyli kar, które może nakładać komisja. "Proponuję, aby na ich miejsce pozostało tylko stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym. To element, który już obecnie jest w ustawie - ale żeby on był głównym przedmiotem stwierdzenia komisji, jeżeli komisja ustali wpływ rosyjski" - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda mówił także, że komisja powinna zająć się m.in. tematem kontraktów gazowych, zawieranych przez Polskę. Jego zdaniem przed komisją powinni wystąpić m.in. były wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz były szef resortu skarbu państwa Wojciech Jasiński.
Relacja Sylwii Białek [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty