Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pacyfikacja_kopalni_Wujek
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pacyfikacja_kopalni_Wujek
Apelem pamięci pod Krzyżem-Pomnikiem w Katowicach uczczono 42. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Oddana została także salwa honorowa.
Kwiaty i wieńce złożyły rodziny górników, przedstawiciele związków zawodowych, kopalni, a także parlamentu, rządu i samorządów.

- Zginęli, bo zastrajkowali w obronie Jana Ludwiczaka i innych uwięzionych kolegów - mówiła Aneta Kuberska ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. - Postanowili zastrajkować i pacyfikacja tego strajku doprowadziła do śmierci dziewięciu z nich. 23 innych górników zostało rannych. To było najkrwawsze wydarzenie stanu wojennego.

42 lata temu, 16 grudnia 1981 roku, podczas pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach od kul plutonu specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a ponad 20 zostało rannych. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

Do stłumienia strajku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego komunistyczne władze wysłały milicję, wojsko oraz specjalne oddziały ZOMO, wyposażone w czołgi i broń ostrą. Górnicy mieli do obrony łańcuchy, kilofy i pręty.
- Zginęli, bo zastrajkowali w obronie Jana Ludwiczaka i innych uwięzionych kolegów - mówiła Aneta Kuberska ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty