Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Maciej Świrski. źródło: https://www.gov.pl/web/krrit
Maciej Świrski. źródło: https://www.gov.pl/web/krrit
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski może stanąć przed Trybunałem Stanu.
Złożenie takiego wniosku do parlamentu rozważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Powodem jest nie przekazanie Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu należnych im pieniędzy z abonamentu.

- To nie są pieniądze pana Świrskiego, to nie są pieniądze PiS- u, to są pieniądze przeznaczone na media - powiedział minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Krajowa Rada nie uznaje wyznaczonych przez ministra kultury likwidatorów mediów publicznych i w styczniu zamroziła wypłatę środków abonamentowych. Wkrótce mają one trafić do depozytu sądowego. Prof. Tadeusz Kowalski był jedynym z pięciu członków Rady, który głosował przeciwko tej uchwale.

- Uważam, że jest ona sprzeczna z interesem publicznym - powiedział.

Prof. Kowalski dodał, że 15 kwietnia Krajowa Rada będzie winna Polskiemu Radiu ponad 77 mln złotych.

***
Polityczny sabotaż - tak wiceprezes PSL-u Urszula Pasławska mówi o nieprzekazywaniu przez szefa KRRiT Maciej Świrskiego pieniędzy z abonamentu należnych Polskiemu Radiu i Telewizji Polskiej.

Posłanka jest zdania, że odpowiednie służby powinny sprawę zbadać. Dodała, że czasy, kiedy traktowano państwo jako własność prywatną, skończyły się 15. października.

- Prawo jest jednoznaczne w tej kwestii, można traktować działania pana Świrskiego jako polityczny sabotaż - powiedziała.

W czwartek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że rozważa skierowanie wniosku do parlamentu o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Powodem jest nieprzekazanie przez przewodniczącego Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu środków należnych im z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Sąd wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego decyzję o postawieniu w stan likwidacji Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Likwidator TVP wezwał przewodniczącego KRRiT do wypłaty wpływów z opłat abonamentowych, a likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher powiedział, że dotychczasowe działania KRRiT w sprawie abonamentu są bezprawne.

Przewodniczący KRRiT nie zamierza odpowiadać na wezwanie likwidatora TVP. Pieniądze z abonamentu mają trafić wkrótce do depozytu sądowego.
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty