Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Sedinum | Leszek Herman
  Reklama  
Zobacz

PAP/EPA/OLGA FEDEROVA
PAP/EPA/OLGA FEDEROVA
Palestyński Hamas stawia warunki w negocjacjach o zakończeniu wojny w Gazie. Bojownicy chcą, aby prezydent USA zagwarantował im, że po zawarciu rozejmu izraelska armia całkowicie wycofa się z Gazy.
Stawia to pod znakiem zapytania możliwość zakończenia konfliktu. Przedstawiciele Izraela i Hamasu od poniedziałku toczą negocjacje z udziałem pośredników w Kairze. Ich podstawą jest zaproponowany przez Donalda Trumpa plan pokojowy dla Gazy.

Negocjatorzy z Hamasu postawili warunek - zgoda na rozejm jeśli Izrael wycofa z Gazy wszystkich żołnierzy.

Niepewny jest los kilku innych zapisów ewentualnego porozumienia, w tym rozbrojenie Hamasu i kwestia tego, kto po wojnie będzie rządził Gazą - Palestyńczycy czy międzynarodowa rada.

W środę, w kolejnym dniu negocjacji do rozmów dołączą przedstawiciel amerykańskiego prezydenta Steve Witkoff, a także premier Kataru i szef tureckiego wywiadu.

We wtorek minęła druga rocznica rozpoczęcia najbardziej krwawej wojny na Bliskim Wschodzie w ostatnich latach. 7 października 2023 roku tysiące bojowników Hamasu wdarło się nad ranem do Izraela.

Napastnicy zabili około 1200 osób, a 251 porwali do Gazy. W odpowiedzi Izrael rozpoczął ataki na Gazę. Do tej pory wojna kosztowała życie co najmniej 67 tysięcy osób, w tym kobiet i dzieci.

Edycja tekstu: Jacek Rujna

Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty