Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
reklama
Zobacz

Sztokholm, stolica Szwecji. Źródło fot. www.pixabay.com/photo-2416494 (domena publiczna)
Sztokholm, stolica Szwecji. Źródło fot. www.pixabay.com/photo-2416494 (domena publiczna)
Szwedzki rząd chce opodatkować między innymi polskie agencje pracy delegujące pracowników na kontrakty do Szwecji. Już jesienią projekt ustawy trafi do Riksdagu, czyli szwedzkiego parlamentu.
Autorzy projektu chcą, by agencje pracy nieposiadające siedziby w Szwecji płaciły taki sam podatek, jak rodzime firmy wypożyczające personel. Obecnie zagraniczne agencje zatrudnienia nie muszą odprowadzać podatku za swoich pracowników, jeśli ci nie pracują w Szwecji dłużej niż sześć miesięcy. W ten sposób do budżetu państwa ma wpłynąć około 600 milionów koron, czyli nieco ponad pół miliona euro.

- Dzięki temu wyrównamy szanse dla wszystkich firm działających na przykład na rynku branży budowlanej w Szwecji - powiedział szwedzkiemu radiu Ali Esbati, deputowany partii Lewica, jeden z autorów projektu ustawy.

Przeciwna nowelizacji przepisów podatkowych jest organizacja Szwedzkich Pracodawców, natomiast związki zawodowe branży budowlanej przyjęły projekt z zadowoleniem. Jeśli parlament jesienią zagłosuje za przejęciem ustawy, to podatek zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

W ubiegłym roku w Szwecji pracowało ponad 26 tysięcy tymczasowych pracowników z Polski.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty