Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że aż 227 tysięcy osób w Polsce pobiera niskie emerytury, czyli mniej niż 1100 złotych brutto. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że aż 227 tysięcy osób w Polsce pobiera niskie emerytury, czyli mniej niż 1100 złotych brutto. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Najniższą emeryturę w kraju otrzymuje mieszkanka naszego regionu. To dokładnie... cztery grosze. Na temat głodowych emerytur rozmawiali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że aż 227 tysięcy osób w Polsce pobiera niskie emerytury, czyli mniej niż 1100 złotych brutto. W ciągu ostatnich ośmiu lat ta liczba wzrosła dziewięciokrotnie.

- Emerytka, która otrzymuje 4 grosze miesięcznie, miała niedostateczny staż składkowy - tłumaczy Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - To jest osoba, która miała okres składowy jednego miesiąca i 12 dni.

- Niskie emerytury to jest też konsekwencja niewiedzy Polaków na temat emerytur i pewnej mody zatrudniania na umowy cywilno-prawne - mówił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. - Kiedy ktoś był zatrudniony na umowach cywilno-prawnych i płacił tak symboliczne składki od podstawy wymiaru niższej niż płaca minimalna, to nie miał naliczanego pełnego stażu składkowego, tylko cząstkowy czas składkowy. Taka osoba musiałaby pracować znacznie dłużej niż 20-25 lat.

85 procent osób, które otrzymują emeryturę niższą niż ta najniższa to kobiety.
- Emerytka, która otrzymuje 4 grosze miesięcznie, miała niedostateczny staż składkowy - tłumaczy Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.
- Niskie emerytury to jest też konsekwencja niewiedzy Polaków na temat emerytur i pewnej mody zatrudniania na umowy cywilno-prawne - mówił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Poli

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty