Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Cukrzyca ciążowa może nie dawać jednoznacznych objawów. źródło: https://pixabay.com/pl/1498550/egor105/ (CC0 domena publiczna)
Cukrzyca ciążowa może nie dawać jednoznacznych objawów. źródło: https://pixabay.com/pl/1498550/egor105/ (CC0 domena publiczna)
Cukrzyca ciążowa to coraz poważniejszy problem wśród przyszłych mam - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
To nietolerancja węglowodanów, powodująca zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Zwykle przechodzi po porodzie, ale może być niebezpieczna dla mamy i dziecka. Na wzrost zachorowań wpływa wiele czynników.

- Coraz starsze pacjentki zachodzą w ciążę - to pierwsza rzecz. Druga: w naszym społeczeństwie mamy coraz więcej nadwagi o otyłości i coraz więcej takich właśnie kobiet i dziewczyn zachodzi w ciążę. To są dwa najsilniejsze czynniki ryzyka - mówiła Magda Wiśniewska. diabetolog z Poradni dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową w szpitalu na Pomorzanach w Szczecinie.

Cukrzyca ciążowa może nie dawać jednoznacznych objawów.

- Same badania przesiewowe pozwolą nam cukrzycę w ciąży zdiagnozować. Nie czekajmy na objawy kliniczne, ale skupmy się na zrobieniu badań przesiewowych w odpowiednim czasie, kiedy to ginekolog albo diabetolog zaleci - dodała dr n. med. Karina Engel, specjalista z Kliniki Położnictwa i Ginekologii szpitala na Pomorzanach.

Od roku w szpitalu na Pomorzanach działa Poradnia dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową. Początkowo przyjmowała pacjentki tylko raz w tygodniu, ale szybko trzeba było rozszerzyć jej działalność.
- Coraz starsze pacjentki zachodzą w ciążę - to pierwsza rzecz. Druga: w naszym społeczeństwie mamy coraz więcej nadwagi o otyłości i coraz więcej takich właśnie kobiet i dziewczyn zachodzi w ciążę. To są dwa najsilniejsze czynniki ryzyka - mówiła Magda W
- Same barania przesiewowe pozwolą nam cukrzycę w ciąży zdiagnozować. Nie czekajmy na objawy kliniczne, ale skupmy się na zrobieniu badań przesiewowych w odpowiednim czasie, kiedy to ginekolog albo diabetolog zaleci - dodała dr n. med. Karina Engel, specj

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty