Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Szkolenie przeprowadzono w Centrum Symulacji Medycznej PUM-u. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Szkolenie przeprowadzono w Centrum Symulacji Medycznej PUM-u. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jak się zachowywać, gdy jesteśmy świadkami ataku terrorystycznego. W piątek w Szczecinie odbyło się specjalne szkolenie dla funkcjonariuszy i studentów, co robić w sytuacji zagrożenia ze strony tzw. aktywnego zabójcy.
- Mówimy o sposobie postępowania w sytuacji, kiedy osoby znajdą się jako świadkowie zdarzenia - mówi ratownik medyczny Michał Kurdziel. - Mówimy o metodzie uciekaj, ukryj się, jeżeli jest możliwość poinformuj służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Jeżeli nie możesz uciekać zabarykaduj się w miejscu, które będzie stanowiło dla ciebie w miarę bezpieczne schronienie. Jeżeli nie możesz się ukryć, musisz walczyć o życie wszelkimi dostępnymi metodami wykorzystując np. gaśnice proszkowe, elementy, które mogą posłużyć jako improwizowane narzędzia walki w walce o własne życie.

Studenci uczyli się m.in. opatrywać głębokie rany, które mogą powstać w wyniku postrzałów, lub ataku ostrym narzędziem - mówi Maurycy Śliziuk z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - Uczymy się pakowania rany w przypadku ran penetrujących, głębokich. Osoba asystująca pan Dawid próbuje nam to utrudnić dostarczając krew do rany. Uczymy się, jak odnaleźć naczynie w ranie i jak poprawnie je zaopatrzyć, żeby uratować osobę przed wykrwawieniem się.

Szkolenie przeprowadzono w Centrum Symulacji Medycznej PUM-u.
- Mówimy o sposobie postępowania w sytuacji, kiedy osoby znajdą się jako świadkowie zdarzenia - mówi ratownik medyczny Michał Kurdziel.
Studenci uczyli się m.in. opatrywać głębokie rany, które mogą powstać w wyniku postrzałów, lub ataku ostrym narzędziem - mówi Maurycy Śliziuk z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty