Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
O tym, jak ważne są badania profilaktyczne, dowiedzą się w środę odwiedzający NFZ w Szczecinie. To w ramach kolejnej akcji "Środa z profilaktyką". Tym razem poświęcona będzie wykrywaniu raka szyjki macicy.
Tylko nieco ponad 23 procent kobiet w Zachodniopomorskiem, w wieku między 25. a 59. rokiem życia robi regularnie cytologię.

- A to badanie pozwala wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium - mówi Zbigniew Celewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii. - Zmiana chorobowa w zaawansowanej postaci raka szyjki macicy dopiero daje objawy. Na wcześniejszych etapach rozwoju procesu chorobowego nie ma kompletnie żadnych objawów. Najczęściej są kobiety, które mówią, że były u ginekologa ostatni raz 20 lat temu i z tym mamy olbrzymi problem.

Stoisko profilaktyczne z siedzibie NFZ przy Arkońskiej w Szczecinie na pacjentki czekać będzie od 10 do 14. Akcja odbywa się w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
- A to badanie pozwala wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium - mówi Zbigniew Celewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty