Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ma 150 lat i o mały włos nie został zniszczony przy rozbiórce budynku. Mowa o maglu, który uratowali pasjonaci ze stowarzyszenia Denkmal Pomorze.
Całą historię opowiada Wiktor Możdżer, prezes stowarzyszenia. - Znaleźliśmy go w grudniu, po informacji, że w jednej z kamienic na ulicy Wielkopolskiej 28 w oficynie stoi urządzenie, usłyszeliśmy hasło, że to jakiś magiel. Pojechałem na miejsce, zobaczyłem, okazało się, że wytworzony w Szczecinie. Piękne, wielkie urządzenie, dosyć dobrze zachowane, no i postanowiliśmy działać - mówi Możdżer.

Miłośnicy starego Szczecina spotykają się raz w tygodniu i robią wszystko, aby przywrócić urządzeniu dawną świetność. Czyszczą, szlifują, piaskują, polerują. I mają już konkretny plan, co dalej z maglem.

- Znaleźliśmy dom dla naszego magla, to piwnica na ulicy Pocztowej 19, jest to miejsce, które organizuje Monika Szymanik, znana wszystkim autorka książki "Kamienica w lesie". Na zrzutka.pl ogłosiłem zbiórkę, dzięki tej zbiórce chcemy zakupić drewno, środki chemiczne do trucia owadów. Mieszkańcy pokochali ten magiel, prosimy o wsparcie mieszkańców. Magiel będzie działał, będzie sprawny, każdy mieszkaniec Szczecina będzie mógł przyjść i pokręcić maglem - dodaje Możdżer.

Nazwa zbiórki to "Ratujemy historyczny magiel i wspomnienia mieszkańców Szczecina!" Prace przy renowacji potrwają jeszcze około dwóch miesięcy. Aby móc je sfinalizować, potrzeba 4 tysięcy złotych.

Do zbiórki można się dołożyć poprzez: zrzutka.pl/w7nuj8

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty