Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Radna PiS, Stefania Biernat. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Radna PiS, Stefania Biernat. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie łamcie demokratycznych zwyczajów - apelują antykomunistyczni działacze do Bezpartyjnych Piotra Krzystka i Koalicji Obywatelskiej.
Chodzi o środowe wybory do prezydium szczecińskiej Rady Miasta. Prawo i Sprawiedliwość rekomendowało na tę funkcję Stefanię Biernat, czyli radną z największym doświadczeniem w samorządzie.

Tymczasem nie uzyskała ona poparcia Rady, w której większość mają Bezpartyjni i Koalicja Obywatelska.

W konsekwencji środowego głosowania, PiS jest jedynym klubem opozycyjnym w radzie, który nie ma swojego przedstawiciela w prezydium. To niedemokratyczne działanie - czytamy stanowisku antykomunistycznych działaczy, a także polityków Prawa i Sprawiedliwości przesłanym do naszej redakcji.

"Podjęcie takiej decyzji przez większość rządzącą w mieście złamało dotychczasowe dobre zasady współpracy w szczecińskiej radzie. Tym bardziej, że właśnie wczoraj minęło 30 lat od odrodzenia się samorządu w Polsce, czyli pierwszych samorządowych wyborów po 89 roku" - piszą w autorzy listu.

Stefania Biernat jako jedyna z dzisiejszej rady brała udział w tamtych wyborach i zdobyła mandat.

Pod stanowiskiem w obronie demokratycznych zwyczajów w samorządzie podpisało się kilkunastu antykomunistycznych działaczy, a także polityków PiS: m.in. lekarz i współzałożyciel Solidarności, Michał Kurowski, wykładowca Akademii Morskiej i były działacz Solidarności, Zbigniew Zalewski, a także poseł PiS i były działacz Solidarności Walczącej, Leszek Dobrzyński.


Szczecin, dnia 28.05.2020 r.

Stanowisko

Ostatnie miesiące, a szczególnie ostatnie dni wykazują dobitnie że Platforma Obywatelska w Radzie Miasta Szczecin, stosuje metody rodem z PRL. Wcześniejsze uzgodnienia i stosowane, zwyczajowo od początku samorządu terytorialnego zasady reprezentacyjności wszystkich Klubów w Prezydium Rady, zostały po raz kolejny przez Platformę Obywatelską i Klub Bezpartyjnych Prezydenta Krzystka złamane.

Deklaracje koalicji rządzącej PO (KO) a także Bezpartyjnych Prezydenta Krzystka o zapewnieniu w prezydium Rady Miasta, miejsca dla przedstawiciela PiS, Pani Stefanii Biernat w miejsce Pana Bartłomieja Sochańskiego z Prawa i Sprawiedliwości, który został powołany do Trybunału Konstytucyjnego, okazało się zwykłym oszustwem. Głosowanie w dniu 27.05.2020 wykazało, że oba Kluby: PO i Klub Prezydenta Krzystka zagłosowały przeciw stanowisku w Prezydium Rady dla Pani Stefanii Biernat z PiS.

Wyrażamy zdecydowaną dezaprobatę wobec takich antydemokratycznych działań. Nie tak miał działać samorząd. Platforma Obywatelska i jej koalicjanci od Prezydenta Krzystka, po raz kolejny łamie zasady demokracji. W 30–tą rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce takie działanie jest zachowaniem niegodnym.

My działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, stanowczo protestujemy przeciwko takim działaniom.

Samorząd powinien być miejscem gdzie obowiązują jasne, zgodne z prawem zasady. Tak było i tego zawsze przestrzegano w poprzednich kadencjach Rady Miasta Szczecin. Ta kadencja jest inna, teraz większość w Radzie stosuje prawo siły. Obecnie tym działaniem złamano dotychczasowe dobre zasady współpracy w Radzie Szczecin.

 • 1. Leszek Duklanowski – działacz antykomunistyczej opozycji, działacz „Solidarności”, samorządowiec.
 • 2. Leszek Dobrzyński – w czasach PRL działacz Solidarności Walczącej.
 • 3. Kazimierz Drzazga – działacz podziemnej „Solidarności”, samorządowiec.
 • 4. Zbigniew Zalewski – wykładowca Akademii Morskiej, samorządowiec, działacz „Solidarności”.
 • 5. Edmund Bilicki – współzałożyciel i wieloletni Prezes SKK, opozycjonista w PRL, samorządowiec.
 • 6. Wojciech Duklanowski – działacz „Solidarności”, opozycjonista w PRL, więziony i internowany.
 • 7. Michał Kurowski – współzałożyciel „Solidarności” szczecińskiej służby zdrowia, działacz antykomunistyczny.
 • 8. Grzegorz Durski – samorządowiec, działacz „Solidarności”, jeden z przywódców szczecińskiego podziemia solidarnościowego.
 • 9. Jacek Misztak – działacz antykomunistyczny, członek KPN w czasach PRL.
 • 10. Kazimierz Nowotarski – współzałożyciel „Solidarności” w PŻM, opozycjonista w PRL.
 • 11. Józef Wasilewski – działacz „Solidarności”, więzień polityczny PRL, samorządowiec osiedlowy.
 • 12. Andrzej Butkiewicz – działacz „Solidarności”, w PRL więziony i internowany.
 • 13. Andrzej Witkowski – działacz Przymierza Społecznego „Odrodzenie”, opozycjonista w PRL, internowany.
Relacja Kamila Nieradki

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty