Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Jeszcze kilkadziesiąt dni temu w większości miejsc gdzie przekraczać było można polsko-niemiecką granicę było prawie jak lata temu... Jakby jakiś fan Maanamu postanowił nakręcić teledysk do jednego z utworów grupy...
Granice - mury, zasieki, zapory...

Trzynaście lat temu zniknęły z granic. Polska weszła do strefy Schengen czyli do układu najprościej mówiąc znoszącego granice wewnątrz Unii Europejskiej. Zniknęły kontrole paszportowe, opustoszały budynki na dawnych przejściach granicznych. Do Berlina jechaliśmy jak do Goleniowa...

Bywały momenty, że co jakiś czas granice "przymykano". Kiedy w sąsiadującym kraju odbywała się jakaś impreza mogąca być celem terrorystycznego ataku wprowadzano kontrolę. Szukano osobników mogących powodować potencjalne zagrożenie. A potem znowu wszystko wracało do normy.

Wiosną 2020 roku wszystko jednak było już inaczej. Strach przed ukrywającym się pod pseudonimem SARS-CoV-2 terrorystą, powodującym Covid-19. Zamknął granice na dobre. Ten przed którym chciano się bronić miał bowiem jedną meganiebezpieczną cechę. Był niewidoczny gołym okiem. Na granicy stanęło nawet wojsko.

Wiele wskazuje na to, że za 15 dni granice znowu zostaną otwarte. Znowu będziemy mogli niekoniecznie jechać przez Kołbaskowo, ale uciekać na Rosówek. Nie będzie kilometrowych korków przed weekendami, czy przy okazji świąt lub długich weekendów.

Na razie w jednym miejscu panuje jeszcze błogi spokój, a w drugim ruch jak w ulu.

"Jeszcze dzień, jeszcze dwa wszystko się odmieni
wszystko się ułoży jak w kartach..."

śpiewał Przemysław Gintrowski tekst wiersza Marka Tercza. To jego początek. Koniec?

Koniec tu nie pasuje. Zapewniam Was, nasz będzie inny.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty