Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Dzikie wysypisko śmieci. Fot. ZUK
Dzikie wysypisko śmieci. Fot. ZUK
Kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie wydaje tylko jedno nadleśnictwo, w naszym regionie, na usunięcie dzikich wysypisk w lesie. Problem wyrzucania odpadów do lasu nie maleje, a wręcz się zwiększa, wraz ze wzrostem konsumpcji - mówi Robert Kawa z Nadleśnictwa Dobrzany.
- Mamy tu jednego pana na etacie, który jest wręcz tylko i wyłącznie do likwidacji dzikich wysypisk i naprawdę on prze cały rok ma co robić. Rocznie ponosimy koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, nie tylko opłacając tego pana, ale także opłaty na wysypiskach, ponieważ my te śmieci zbieramy i wywozimy właśnie na wysypiska śmieci - podkreśla Kawa.

Duży procent wyrzucanych odpadów do lasu to części samochodowe. - Całe spektrum, od śmieci takich typowo bytowych, po śmieci budowlane, a kończąc na częściach zdemontowanych samochodów i oponach. Tutaj mamy całe spektrum odpadów, które lądują w lesie - dodaje Kawa.

Nadleśnictwa walczą z procederem wyrzucania odpadów do lasu montując tzw fotopułapki. Straż Leśna prowadzi też dochodzenia aby ustalić osoby odpowiedzialne za zaśmiecanie lasów.
- Rocznie ponosimy koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, nie tylko opłacając tego pana, ale także opłaty na wysypiskach, ponieważ my te śmieci zbieramy i wywozimy właśnie na wysypiska śmieci - podkreśla Kawa.
- Tutaj mamy całe spektrum odpadów, które lądują w lesie - dodaje Kawa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty