Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Do kościoła w Stargardzie trafiły m. in. tabernakulum, kadzielnice, dzwonki i ławki. Rzeczy te pochodzą ze zlikwidowanej niemieckiej parafii.
Wiernych wyznania rzymskokatolickiego w Plettenbergu - niedaleko Dortmundu - znacząco ubyło, wzrosła za to liczba wyznawców islamu, w związku z napływem imigrantów. Tym samym hierarchowie tamtejszej diecezji zdecydowali o likwidacji kościoła i dali ogłoszenie o chęci przekazania wyposażenia świątyni - tłumaczy ks. Janusz Posadzy, proboszcz stargardzkiej kolegiaty.

- To wyposażenie kościoła w Plettenbergu miało być skierowane pierwotnie do Chorwacji, ale Chorwaci się wycofali z tego, gdyż otrzymali wyposażenie innego kościoła w Dolnej Austrii. Tam mieli bliżej, żeby przetransportować, więc pojawiła się taka możliwość, aby trafiło do Stargardu. Zawdzięczamy to w dużej mierze także i pani, która pracuje przy parafii w Plettenbergu. Jest ona Polką z pochodzenia. Ona jak gdyby miała takiego ducha Bożego w sobie, żeby przygotować transport tych rzeczy. Napisałem do proboszcza podziękowanie, w którym zapewniłem, że te ławki, tabernakulum i wyposażenie kościoła mają drugie życie w Polsce - opowiada ks. Posadzy.

Tabernakulum, które trafiło do Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie z kościoła w Plettenbergu, jest z brązu i waży 360 kilogramów. Zostało umieszczone w ołtarzu głównym. Poprzednie zostało podarowane do nowo budującego się kościoła w Tanowie.

Świątynia do likwidacji w Plettenbergu powstała w latach '60 XX wieku.
- Tym samym hierarchowie tamtejszej diecezji zdecydowali o likwidacji kościoła i dali ogłoszenie o chęci przekazania wyposażenia świątyni - tłumaczy ks. Janusz Posadzy, proboszcz stargardzkiej kolegiaty.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty