Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Około 900 mieszkańców Kołobrzegu pozostało bez opieki lekarza rodzinnego. Wszystko po tym, jak jedna z lekarek wraz z początkiem roku przeszła na emeryturę.
Jej pacjenci muszą na własną rękę szukać Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Problem w tym, że w innych przychodniach odbijają się od drzwi z odpowiedzią o braku wolnych miejsc.

Chociaż to Narodowy Fundusz Zdrowia jest płatnikiem za świadczenia lekarza POZ, to stworzenie i utrzymanie warunków do funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej leży po stronie samorządu. Dlatego problemem obie strony wspólnie zajęły się podczas posiedzenia miejskiej komisji społecznej.

Ilona Grędas-Wójtowicz, wiceprezydent Kołobrzegu do spraw społecznych tłumaczy, że w teorii dla każdego z mieszkańców powinno wystarczyć miejsc w przychodniach. - Na terenie miasta Kołobrzeg jest 27 lekarzy rodzinnych, mając na uwadze granicę 2,5 tysiąca pacjentów przypadającą na jednego lekarz, powinno zabezpieczyć potrzeby naszych mieszkańców, a okazało się, że spotkaliśmy się z bardzo poważnym problemem.

Wojciech Włodarski z zachodniopomorskiego oddziału NFZ zaznacza, że fundusz nie ma instrumentów, by zmusić lekarzy do przyjmowania kolejnych pacjentów. - Jest to tylko i wyłącznie dobra wola tych praktyk, żeby ewentualnie zechciały tych pacjentów przyjąć do siebie. My deklarujemy, że za tych pacjentów będziemy płacić.

Władze miasta wystosowały apel do lokalnych przychodni, by przyjęły one pacjentów, którzy z dnia na dzień pozostali bez opieki. Miasto planuje również przeprowadzenie akcji mającej na celu ściągnięcie do Kołobrzegu lekarzy z innych miast.
Ilona Grędas-Wójtowicz, wiceprezydent Kołobrzegu do spraw społecznych tłumaczy, że w teorii dla każdego z mieszkańców powinno wystarczyć miejsc w przychodniach.
Wojciech Włodarski z zachodniopomorskiego oddziału NFZ zaznacza, że fundusz nie ma instrumentów, by zmusić lekarzy do przyjmowania kolejnych pacjentów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty