Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W czwartek podpisano umowę w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
W czwartek podpisano umowę w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin]
Ponad 5 tysięcy uczniów piątych i szóstych klas podstawówek będzie mogło sprawdzić czy ich kręgosłup jest prosty i czy nie mają wad postawy.
To w ramach projektu zdrowotnego, który rusza na Pomorzu Zachodnim. W czwartek podpisano umowę w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Jak mówi Tadeusz Buzarewicz, koordynator projektu, badania będą skierowane do dzieci w wieku 12 i 13 lat zmagającymi się z wadami kręgosłupa. - Projekt dotyczy wad postawy kręgosłupa. Jest skierowany do 5-6 klas szkoły podstawowej w całym województwie będzie to ponad 5,5 tysiąca osób. Następnie będą to ćwiczenia grupowe, indywidualne oraz przeprowadzane w międzyczasie badania pokazujące czy jest poprawa, a jeżeli nie ma poprawy, to przynajmniej czy proces skrzywienia kręgosłupa został zatrzymany.

Jak mówi Paweł Łyjak, fizjoterapeuta uczestniczący w projekcie, u dzieci jest wiele wad postawy, ale wczesne wykrycie daje rezultaty. - Mamy bardzo dużo rodzajów wad postawy i ten program będzie nakierowany na to, żeby wykryć określoną wadę postawy już wcześniej, żeby wprowadzić postępowanie rehabilitacyjne - mówi Łyjak.

Na wczesne wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci przeznaczono 8 mln złotych.
Jak mówi Tadeusz Buzarewicz, koordynator projektu, badania będą skierowane do dzieci w wieku 12 i 13 lat zmagającymi się z wadami kręgosłupa.
Jak mówi Paweł Łyjak, fizjoterapeuta uczestniczący w projekcie, u dzieci jest wiele wad postawy, ale wczesne wykrycie daje rezultaty.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty