Budowa pierwszego promu dla polskich armatorów jest zaawansowana w 58 procentach - poinformował, w mediach społecznościowych, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Kontrakt realizuje Gdańska Stocznia Remontowa. To pierwsza budowa dużego statku w Polsce dla polskich armatorów od wielu lat.
Nowy prom będzie wyposażony w 4 silniki na gaz skroplony LNG ze wspomaganiem bateryjnym. Każda jednostka ma się składać z 6 bloków, które właśnie są montowane na pontonach, tworząc kadłub statku.
W sumie GSR wybuduje 3 promy. Bloki montowane w stoczni są już częściowo wyposażone w silniki. Promy dla PŻM miała wybudować w 2008 roku Stocznia Szczecińska Nowa, jednak zakład został zlikwidowany w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL.
Nowy prom będzie wyposażony w 4 silniki na gaz skroplony LNG ze wspomaganiem bateryjnym. Każda jednostka ma się składać z 6 bloków, które właśnie są montowane na pontonach, tworząc kadłub statku.
W sumie GSR wybuduje 3 promy. Bloki montowane w stoczni są już częściowo wyposażone w silniki. Promy dla PŻM miała wybudować w 2008 roku Stocznia Szczecińska Nowa, jednak zakład został zlikwidowany w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL.
🏗️Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”.
— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) August 1, 2023
🚢Prace idą sprawniej niż zakładano. Pierwszy nowoczesny i ekologiczny prom ro-pax jest gotowy w 58%.
👉https://t.co/VOPJKhbY3t#ŁączymyPolskę #żegluga #PolskiePromy pic.twitter.com/8L6t8E7CUq

Radio Szczecin