Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi badania związane z żołnierzami poległymi w walkach o miasto. Historycy apelują do wszystkich osób, które mogą przyczynić się do przywrócenia pamięci bohaterów walk.
Kołobrzeg był miejscem jednej z głównym bitew operacji pomorskiej podczas II wojny światowej. Trwające 15 dni walki z marca 1945 roku chociaż są nieustannym przedmiotem badań historyków, to bohaterowie walk często wciąż pozostają anonimowi.

Muzeum Oręża Polskiego pracuje obecnie nad opracowaniem pełnych biogramów poległych żołnierzy. Spośród 1430 bohaterów tylko 40 zostało w pełni skatalogowanych i posiada przypisane fotografie. Muzealnicy wstępnie przygotowali natomiast 300 biogramów.

- Dochodzimy do dokumentów nigdy nie publikowanych, bo bardzo często się mówi: "wszystko już znaleziono". To wymaga dużo czasu, jest pracochłonne. Zaczęły się do nas odzywać rodziny i badacze z południa Polski, bo musimy pamiętać, że ci, którzy walczyli o Kołobrzeg pochodzą z południa i wschodu Polski - mówił dr Robert Dziemba.

Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum apeluje do ludzi w całej Polsce o przekazywanie jakichkolwiek informacji dotyczących poległych w walkach o Kołobrzeg.

- Apel do wszystkich krewnych, którzy mogą mieć zdjęcia tych, którzy polegli w Kołobrzegu. Tylko dzięki państwu możemy te dane zdobyć - podkreślił.

Pełne katalogi dotyczące poległych, miejsc pochówku oraz walk o miasto są publikowane na założonej przez muzealników stronie internetowej.
Relacja Przemysława Polanina [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty