Miały być ciche, małe i zwinne, ale ich nie będzie - mowa o autobusach komunikacji miejskiej w Świnoujściu.
Firma, która wygrała przetarg na ich realizację, wycofała się, a samorząd został bez pojazdów i bez dofinansowania na ten cel.
Niewielkich gabarytów autobusy, na które miasto uzyskało rządowe dofinansowanie, zamawiane były specjalnie pod kątem jazdy po konkretnych ulicach - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
- Chcieliśmy wprowadzić je do dzielnicy nadmorskiej, tam, gdzie jest bardzo ciasno i trzeba chronić środowisko - mówi Żmurkiewicz.
Teraz wiadomo, że czterech elektryków nie będzie, a ponowne pozyskanie dofinansowania stoi pod znakiem zapytania.
- Otrzymaliśmy dofinansowanie 5 mln 100 tys. zł. Pod koniec roku firma nas poinformowała, że nie jest w stanie wyprodukować tych autobusów. Pieniądze musieliśmy zwrócić do tego, który nam te pieniądze dał - mówi prezydent Świnoujścia.
Wyspiarze z obrotu sprawy nie są zadowoleni, bo małe autobusy miały kursować częściej niż obecne. A o obecnym rozkładzie jazdy pasażerowie mówią tak:
- Nie jeżdżą punktualnie i nie możemy się połapać. - Beznadziejny rozkład. Dla mnie to jest tragedia dostać się do miasta. - Ciężko dostać się do centrum miasta. Autobusy jeżdżą raz na godzinę - mówią mieszkańcy.
Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu posiada 25 autobusów.
Niewielkich gabarytów autobusy, na które miasto uzyskało rządowe dofinansowanie, zamawiane były specjalnie pod kątem jazdy po konkretnych ulicach - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
- Chcieliśmy wprowadzić je do dzielnicy nadmorskiej, tam, gdzie jest bardzo ciasno i trzeba chronić środowisko - mówi Żmurkiewicz.
Teraz wiadomo, że czterech elektryków nie będzie, a ponowne pozyskanie dofinansowania stoi pod znakiem zapytania.
- Otrzymaliśmy dofinansowanie 5 mln 100 tys. zł. Pod koniec roku firma nas poinformowała, że nie jest w stanie wyprodukować tych autobusów. Pieniądze musieliśmy zwrócić do tego, który nam te pieniądze dał - mówi prezydent Świnoujścia.
Wyspiarze z obrotu sprawy nie są zadowoleni, bo małe autobusy miały kursować częściej niż obecne. A o obecnym rozkładzie jazdy pasażerowie mówią tak:
- Nie jeżdżą punktualnie i nie możemy się połapać. - Beznadziejny rozkład. Dla mnie to jest tragedia dostać się do miasta. - Ciężko dostać się do centrum miasta. Autobusy jeżdżą raz na godzinę - mówią mieszkańcy.
Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu posiada 25 autobusów.

Radio Szczecin