Wyburzono kamienice przy ulicy Chrobrego w Stargardzie, teraz wkroczą tam archeolodzy. Badania archeologiczne muszą zostać przeprowadzone przed budową nowych kamienic, a te powstaną w strefie ścisłego nadzoru konserwatora zabytków. Ofertę w tej sprawie złoży Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.
Marcin Majewski, dyrektor muzeum spodziewa się interesujących znalezisk w obrębie parceli po wyburzonych kamienicach.
- Tuż obok znajdował się młyn miejski, który tam funkcjonował do lat 80. XVIII wieku aż od 1243 roku. Oczywiście liczymy tutaj na konstrukcje drewniane, te starsze, średniowieczne, ale także nowożytne. Mogą być różnorodne znaleziska, ale będą one oscylować wokół takiej gospodarczej historii Stargardu - mówi Majewski.
Agnieszka Kruczyńska ze Stargardzkiego TBS informuje o gotowym harmonogramie prac w tym miejscu.
- Po rozebranych budynkach przy ulicy Chrobrego 12, 14 i 16. Planujemy osobno zlecić badania archeologiczne, osobno wykonać niezbędne zabezpieczenia oraz zlecić roboty towarzyszące związane z obsługą techniczną całego zadania - zapowiada Kruczyńska.
Badania archeologiczne mają rozpocząć się na przełomie kwietnia i maja.
- Tuż obok znajdował się młyn miejski, który tam funkcjonował do lat 80. XVIII wieku aż od 1243 roku. Oczywiście liczymy tutaj na konstrukcje drewniane, te starsze, średniowieczne, ale także nowożytne. Mogą być różnorodne znaleziska, ale będą one oscylować wokół takiej gospodarczej historii Stargardu - mówi Majewski.
Agnieszka Kruczyńska ze Stargardzkiego TBS informuje o gotowym harmonogramie prac w tym miejscu.
- Po rozebranych budynkach przy ulicy Chrobrego 12, 14 i 16. Planujemy osobno zlecić badania archeologiczne, osobno wykonać niezbędne zabezpieczenia oraz zlecić roboty towarzyszące związane z obsługą techniczną całego zadania - zapowiada Kruczyńska.
Badania archeologiczne mają rozpocząć się na przełomie kwietnia i maja.

Radio Szczecin