Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. [Archiwum artysty]
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. [Archiwum artysty]
Willa Lentza w Szczecinie w ramach cykli „Iuvenum Hortus” (Młody ogród) i „Musicorum Hortus” (Muzyczny ogród) zaprasza na Koncerty Chopinowskie. W rezydencji zagrają wybitni polscy pianiści młodego pokolenia – Tymoteusz Bies i Andrzej Wierciński reprezentujący Polskę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

3 sierpnia 2021 roku w szczecińskiej w rezydencji wystąpi Tymoteusz Bies – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. W 2019 roku, jako najlepszy absolwent macierzystej uczelni, został uhonorowany tytułem Primus Inter Pares. Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krystiana Zimermana jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowego Pianistycznego „Friuli Venezia Giulia” i Międzynarodowego Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Jako solista koncertował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Narodową w Warszawie i większością polskich orkiestr filharmonicznych, również w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a także w Austrii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowenii, Włoszech oraz na Litwie i Słowacji. Koncertował ponadto w ramach Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Chopin i jego Europa oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Juozas Domarkas, Lawrence Foster czy Jan Wincenty Hawel.

Swoją wiedzę i umiejętności pogłębia podczas kursów mistrzowskich, współpracując z pedagogami tej miary, co prof. Eugen Indjic, prof. Andrzej Jasiński, prof. Kevin Kenner i prof. Dang Thai Son. W sezonie 2020/2021 jest artystą-rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia NOSPR w Katowicach.

16 sierpnia 2021 roku w Willi Lentza zagra Andrzej Wierciński – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Wojciecha Świtały. Wielokrotny stypendysta m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Yamahy, Fundacji „Sinfonia Varsovia” i Krystiana Zimermana, w 2020 roku ukończył studia podyplomowe na jednym z najbardziej renomowanych uniwersytetów w Europie – Universität Mozarteum Salzburg, w klasie Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak m.in.: Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen.

W 2012 roku uczestniczył w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał m.in. lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego. Wśród najważniejszych osiągnięć artystycznych na szczególną uwagę zasługują – I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), I miejsce w 6. Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistyczny w Budapeszcie (2014) i III miejsce w 3. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014). Jest też finalistą oraz zdobywcą specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na 10. Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt (2013) oraz I miejsca w 10. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii (2014) i I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” (2018). Otrzymał także Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu (2019), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry (2019) i trzecią nagrodę oraz brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie w Hong Kongu.

W październiku 2021 roku Andrzej Wierciński będzie reprezentował Polskę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 16 sierpnia 2021 roku zagra w Willi Lentza w Szczecinie.
fot. archiwum artysty
fot. archiwum artysty
Letnie wieczory nad morzem obfitują w wydarzenia kulturalne. Nie brakuje ich również w Świnoujściu. Wczoraj (24 lipca) w Muszli Koncertowej przy promenadzie, wyspiarze i wypoczywający tam goście mogli delektować się lekkim rockiem, popem i nutką jazzu w wykonaniu zespołu Hubas. Koncert odbył się w ramach projektu Port Kultury. Nam, przed występem udało się porozmawiać z Hubertem Biczkowskim - wokalistą i założycielem formacji.
fot. [Muzeum Narodowe w Szczecinie]
fot. [Muzeum Narodowe w Szczecinie]
"Niewinni czarodzieje" - to tytuł najnowszej wystawy Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Sztuki Współczesnej w gmachu przy ulicy Staromłyńskiej 1. Można tam oglądać prace artystek i artystów II Grupy Krakowskiej z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.
II Grupę Krakowską wykreowali wybitni polscy artyści m.in. Tadeusz Kantor, Maria Jarema, Jonasz Stern, Jerzy Nowosielski i Tadeusz Brzozowski.

"Tytuł wystawy, zaczerpnięty z wyjątkowego w filmografii Wajdy filmu, jest metaforą wspólnoty doświadczenia pokolenia powojennej inteligencji, która w sztuce i w muzyce (w filmie Wajdy jazz jest jednym z protagonistów) poszukiwała wolności i możliwości autoekspresji. W twórczości Wajdy „Niewinni czarodzieje” są obrazem nietypowym. W tytule reżyser nawiązał co prawda do bliskiej mu tradycji romantycznej (fraza pochodzi z pierwszej części „Dziadów” Adama Mickiewicza), jednak akcja filmu opiera się na innym pomyśle fabularnym i odwołuje do innych problemów, dylematów niż wcześniejsze jego filmy, takie jak „Pokolenie”, „Popiół i diament” czy „Lotna”. Niewinni czarodzieje to młodzi inteligenci, artyści, którzy nie mogąc pogodzić się z szarą rzeczywistością uciekają przed nią w autokreację. Relacje pomiędzy nimi oparte są na swoistej grze i bezustannej konfabulacji w zamkniętym kręgu towarzyskim. Zaczarowują rzeczywistość, symulują inny, lepszy świat, w którym istnieje wybór i wolność, możliwość spełnienia marzeń".
Z kuratorką wystawy Marleną Chybowską-Butler rozmawia Małgorzata Frymus.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" to kolejna książka Ałbeny Grabowskiej o historii medycyny. Jest to, oparta na faktach, opowieść o pierwszej polskiej lekarce Annie Tomaszewicz-Dobrskiej.

Tomaszewicz była lekarzem ginekologiem, zajmowała się położnictwem i pediatrią. Zakładała pierwsze w Polsce szpitale ginekologiczno-położnicze dla niezamożnych kobiet. Jako pierwsza w Warszawie przeprowadziła też operację cięcia cesarskiego.
Jej droga do sukcesu była jednak bardzo wyboista, po skończeniu studiów w Wiedniu i obronie doktoratu, polskie środowisko naukowe nie chciało przyznać jej zgody na wykonywanie zawodu lekarza. Lekarze nie zgadzali się na nostryfikacje jej dyplomu, ponieważ była kobietą. W obronie Anny Tomaszewiczówny na łamach warszawskiej prasy wypowiadał się m.in. Bolesław Prus.

O sytuacji pierwszych lekarek, zarówno w Polsce jak i na świecie, opowiada w swojej najnowszej książce Ałbena Grabowska. „Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna” to książka, która ukaże się 11 sierpnia.

Autorka książki "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" jest pisarką i lekarzem neurologiem. Popularność przyniosła jej przede wszystkim powieść opisująca historię rodziny Winnych. Ekranizacja "Stulecia Winnych" od kilku lat przyciąga przed telewizory kilka milionów widzów. Czwarty sezon serialu powinien pojawić się na ekranach TVP już wiosną 2022 roku. Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się jeszcze w sierpniu.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Podczas tygodniowego warsztatu w Wielopolu Skrzyńskim grupa niezależnych artystów z całej Polski próbowała doświadczyć i zobaczyć teatr Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów. Wśród zaproszonych do pracy aktorów znalazł się Marek Kościółek, twórca Teatru Krzyk z Maszewa, scenarzysta i reżyser. Tak powstał spektakl zatytułowany "Kantor tu jest". Nad całością reżysersko czuwała Magdalena Miklasz. Z artystą Markiem Kościółkiem rozmawia Małgorzata Frymus.
"Początek nocy" - okładka płyty Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
"Początek nocy" - okładka płyty Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
"Początek nocy" Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
"Początek nocy" Marii Sadowskiej. Mat. promocyjne wydawcy
W piątek (16 października) miała premierę nowa płyta Marii Sadowskiej "Początek nocy". Po długiej, bo 6 - letniej przerwie od ostatniego krążka wokalistka zdecydowała się nagrać album, który łączy różne muzyczne gatunki. Są tu spokojne ballady, piosenki taneczne i z elementami jazzu, a do współpracy zaprosiła min. Kayah i Leszka Możdżera.
Przypomnijmy Maria Sadowska pierwszy solowy album wydała w 1995 roku. "Początek nocy" to jej 12 krążek jeśli policzymy zarówno płyty solowe, jak i covery oraz soundtrack z muzyką do jej filmu "Dzień kobiet", bo Maria Sadowska to też reżyserka m.in. głośnej "Sztuki kochania". Na styczeń przyszłego roku zapowiedziano premierę najnowszego "Dziewczyn z Dubaju" w jej reżyserii. O płycie i trochę o filmie z Marią Sadowską rozmawia Marzena Szóstak.