Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Materiał Ośrodek Teatralny Kana
Materiał Ośrodek Teatralny Kana
„Sąsiedzi. Сусіди. Суседзі. Соседи" - to tytuł projektu, który współtworzą artyści teatrów z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. Jest on próbą odpowiedzi na pytania: Czym jest sąsiedztwo? To drzwi w drzwi i to, które dzieli granica. Także między tymi, kiedy mieszkali w danym miejscu kiedyś a tymi, którzy mieszkają w nim teraz. Jak mówić o sąsiedztwie w kontekście migracji przymusowych? Jak zdefiniować sprawczość sztuki mierzącej się z tym tematem?
¼ tego projektu czyli jego polską część realizuje Weronika Fibich - artystka performatywna, antydyscyplinarna, od lat związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana. Efektem tych działań jest film „Najem okazjonalny" - niezwykle interesująca próba zmierzenia się z tematem sąsiedztwa, z poczuciem wspólnotowości, ale i tymczasowości oraz związków między nimi w jednej ze szczecińskich kamienic przy ul. Bolesława Śmiałego 47.
„Najem okazjonalny" to także tytuł filmu Weroniki Fibich. Będzie go można jeszcze obejrzeć 21 kwietnia 2023 o godzinie 18.00 na podwórku przy kamienicy, gdzie toczyła się jego akcja czyli przy Bolesława Śmiałego 47.
Fot. [Materiały prasowe 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego w Szczecinie dla Szkół Muzycznych I stopnia]
Fot. [Materiały prasowe 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego w Szczecinie dla Szkół Muzycznych I stopnia]
Gitarowe Święto w Szczecinie 24 i 25 marca 2023 roku. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego organizuje po raz 13. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy dla Szkół Muzycznych I stopnia.

Grę młodych artystów będzie oceniało znakomite jury pod przewodnictwem słynnego profesora Piotra Zaleskiego z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W komisji zasiądzie także ceniony kompozytor gitarowej literatury – Mirosław Drożdżowski oraz Adam Woch i Robert Guzik tworzący jeden z czołowych zespołów gitarowych – Woch&Guzik Duo.

O konkursie, który zakończy się koncertem laureatów w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, mówią organizatorzy wydarzenia, znani gitarzyści i pedagodzy Przemysław Bielec i Dawid Pajestka.

Spotkanie z muzykami zamyka kompozycja Paulo Bellinatiego pod tytułem „Baião de Gude” w wykonaniu Marka Napiórkowskiego i Woch&Guzik Duo.
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Akademia Sztuki w Szczecinie wydała nową monografię Carla Loewego. Opracowanie pod tytułem „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego twórczość wokalna”. Całość powstała pod redakzją dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej. Badano ciągle niezgłębiony dorobek twórcy, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, przez kilkadziesiąt lat w Szczecinie.

Carl Loewe wrodził się w Löbejün koło Halle jako dwunaste dziecko w rodzinie nauczyciela. Pierwsze lekcje muzyki odebrał od ojca. Podczas nauki został dostrzeżony przez króla Westfalii, który wspomagał finansowo jego dalszą edukację muzyczną oraz studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.

Do Szczecina przeniósł się w 1820 roku, gdzie przez 46 lat, do 1866 roku pracował jako kantor-organista w kościele św. Jakuba. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. Pisał m.in. muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, również do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej.

Warto dodać, że do 1945 roku przed szczecińskim kościołem farnym św. Jakuba, później podniesionym do rangi katedry, stał pomnik Loewego. Do dziś ocalał tylko neogotycki cokół, na którym stoi obecnie figura Maryi. Do 1945 serce kompozytora znajdowało się w katedrze, przy dawnych organach katedralnych. Na początku 2012 roku podczas remontu świątyni odnaleziono urnę, w której prawdopodobnie spoczywa serce Carla Loewego. Dziś o związkach kompozytora ze stolicą Pomorza Zachodniego przypomina m.in. dwujęzyczna tablica pamiątkowa umieszczona w katedrze.
Najnowsza monograficzną pracę o twórczości wokalnej Carla Loewego, która jest dostępna na stronie internetowej Akademii Sztuki w Szczecinie, napisali profesorowie uczelni polskich w Łodzi i Szczecinie, niemieckich w Greiswaldzie, Weimarze, Detmold oraz w Kassel, a także szwajcarskiej Bazylei.
Spotkanie z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską zamyka Jej wykonanie ballady Carla Loewego pod tytułem „Die wandelnde Glocke”. Przy fortepianie Romuald Kalischewski.

Spotkanie w Książnicy Pomorskiej z Niną Igielską prowadziła Małgorzata Klimczak. [Fot.Małgorzata Frymus]
Spotkanie w Książnicy Pomorskiej z Niną Igielską prowadziła Małgorzata Klimczak. [Fot.Małgorzata Frymus]
„Oddech” to powieść pełna mroku, przesiąknięta niebezpieczną erotyką i tajemnicą. Nina Igielska stworzyła intrygującą historię o ludzkiej pamięci, samookłamywaniu i trudnym dochodzeniu do prawdy.
Nina Igielska - socjolożka, ekonomistka, niebawem psycholożka. Pochodzi ze Szczecina, mieszka w Hamburgu. Gdy nie doradza międzynarodowym koncernom, planuje czwartą podróż dookoła świata. Najlepsze pomysły przychodzą jej do głowy, kiedy nurkuje. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. Festiwalu Góry Literatury 2017 (literatura piękna) i 2018 (literatura kryminalna), Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (2016, 2017, 2018), festiwalu Afera Kryminalna (2016). Swoje teksty publikowała w kilku antologiach literackich.
„Oddech” to jej debiutancka powieść.
fot. Teatr Lalek Pleciuga
fot. Teatr Lalek Pleciuga
W Teatrze Lalek Pleciuga wczoraj (5 marca 2023 roku) odbyła się prapremiera sztuki "Perfekty i Ambaras" cenionej dramatopisarki Marii Wojtyszko, w reżyserii Jakuba Krofty.

To pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe - spotkanie wróżki czy chmary niebezpiecznych mordoryjów. To opowieść o pięknie różnorodności, sile wyobraźni, a także o kochającej rodzinie, która jest bogactwem, mimo najróżniejszych kształtów, jakie może przybrać.

Małgorzata Frymus tuż po premierze rozmawiała z twórcami.
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
„Ogromną rolę w moim życiu artystycznym odegrał Szczecin, bo tutaj w słynnym Studiu Nagrań Polskiego Radia Szczecin rejestrowałem swoje pierwsze utwory z zespołem Fun Factory (...)” – stwierdził Mieczysław Szcześniak, polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Wkrótce występy m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „Śpiewać każdy może” dały Jemu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 roku za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar.

Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim. Współpracuje z najwybitniejszymi instrumentalistami z kręgu m.in. muzyki jazzowej. Ogromną popularność przyniosła mu piosenka „Dumka na dwa serca” do historycznego filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Przebój Krzesimira Dębskiego zaśpiewał z Edytą Górniak. Nagrał ponad dziesięć krążków, z których kilka mieni się złotem i platyną.

Mieczysław Szcześniak bardzo chętnie wraca do Szczecina. Ostatnio koncertował z Baltic Neopolis Orchestra i Chórem Akademickim im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Po występie owacyjnie przyjętym przez publiczność, Artysta udzielił wywiadu Radiu Szczecin.