Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Jola Szczepaniak (od lewej), Maciej Kazuba, Patryk Adamkiewicz, Marcin Simiński, Maciej Mazur, Kasia Buja-Kazuba i Ryszard Leoszewski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jola Szczepaniak (od lewej), Maciej Kazuba, Patryk Adamkiewicz, Marcin Simiński, Maciej Mazur, Kasia Buja-Kazuba i Ryszard Leoszewski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin zabrzmiały znane przeboje świąteczne oraz polskie pastorałki.

Artyści wprowadzili licznie zgromadzoną publiczność w klimat Bożego Narodzenia. O jego ciepło zadbali m.in.: Jola Szczepaniak, Kasia Buja-Kazuba, Patryk Adamkiewicz, Ryszard Leoszewski, Maciej Mazur i Marcin Simiński z zespołem instrumentalnym w składzie:

• Maciej Kazuba (gitara, kompozycje, aranżacje)
• Marcin Matecki (fortepian, instrumenty klawiszowe)
• Kamil Żuchowski (gitara basowa)
• Tomasz Nowak (perkusja)

„Magia Świąt z Radiem Szczecin” – to koncert, którym pracownicy Rozgłośni chcieli podziękować wszystkim za mijający rok – wyjątkowy, jak mówił prowadzący wieczór Sebastian Wierciak – redaktor naczelny Radia, podkreślający, że dzisiaj możemy mówić, że jesteśmy Radiem Szczecin od nowa.

Koncert można obejrzeć w mediach społecznościowych naszej stacji: Facebook i YouTube.
Posłuchaj: „(...) każdy z nas przedstawiał całkiem inny rodzaj śpiewania”
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Teatr Kana, szczeciński symbol alternatywnej sceny artystycznej, świętuje swoje 45. urodziny. Powstał w 1979 roku i został założony przez Zygmunta Duczyńskiego – nie tylko twórcę, ale także mentora kolejnych pokoleń zespołu. Kana od zawsze stawiała na kreatywne poszukiwania artystyczne, poruszała i porusza w swoich spektaklach ważne tematy, zadaje często niewygodne pytania.

Świętowanie jubileuszu to nie tylko spektakle, ale również warsztaty, debaty, wystawy i spotkania z artystami z całego świata. Kulminacją obchodów będzie premiera spektaklu „AUTOterapia” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, zaplanowana na 17 stycznia.

W czwartek (12 grudnia) w Kanie odbyła się promocja "Pryzmatu" - rocznika literackiego wydawanego przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich. Jednym z ważniejszych artykułów w tym tomie jest opowieść o Kanie, autorstwa Marty Poniatowskiej, z którą rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Urszula Stawicka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Stawicka. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zespół Consortium Sedinum, założony w 2000 roku przez klawesynistkę i organistkę, Urszulę Stawicką w Szczecinie jest jednym z najaktywniejszych polskich zespołów kameralnych specjalizujących się w nurcie historycznym interpretacji muzyki dawnej. Zespół koncentruje się na przywracaniu muzycznych tradycji dawnej Pomeranii, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych efektów badań muzykologicznych nad dziedzictwem sztuki XVII i XVIII wieku na terenach wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Consortium tworzą wybitni artyści - muzycy grający na instrumentach historycznych specjalizujący się od lat w interpretacjach muzyki europejskiej wieków minionych.

Zespół przygotował na swoje urodziny 25 koncertów. Pierwszy odbył się wczoraj w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Było to nawiązaniem do pierwszego spotkania zespołu Consortium Sedinum ze szczecińską publicznością w tym samym wnętrzu przed 25-ciu laty.

Dziś publiczność zaproszona została do Pałacu w Przelewicach do Zachodniopomorskiego Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Tam koncert rozpocznie się o 17-tej.

Z Urszulą Stawicką, kierownikiem artystycznym zespołu Consortium Sedinum, prezesem Fundacji Akademia Muzyki Dawnej rozmawia Małgorzta Frymus.
.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Za kilka dni, większość z nas usiądzie przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawią się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego? Dlaczego w jednej rodzinie na stole są kresowe łakocie, wielkopolskie zupy i mazowieckie dania z ryb?

O tym właśnie jest książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Ziemie. Historia odzyskiwania i utraty”. To opowieść o „wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.” (źródło radionaukowe.pl). "Ziemie..." to też historia osobista. Historia o zapuszczaniu korzeni na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Radio Naukowe

Z autorką rozmawiała Joanna Skonieczna

Dłużej porozmawiamy o tym w świątecznym programie Radia Szczecin. Zapraszamy 26 grudnia po godzinie 21.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Materiał promocyjny organizatora
Materiał promocyjny organizatora
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza w najbliższą środę (8 grudnia) o godz. 18.00 w Operze na Zamku w Szczecinie na spektakl zatytułowany „Trzy razy on. Rzecz o Wincentym Witosie”. Wstęp jest wolny, a rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl

"Trzy razy On" to widowisko poświęcone Wincentemu Witosowi i jego zasługom dla odradzającej się po zaborach Polski. Poprzez sztukę „Trzy razy On” IPN pragnie pokazać jego niezłomny charakter i poczucie odpowiedzialności za sprawy narodu, które są godne naśladowania.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz a patronami medialnymi są Radio Szczecin i Kurier Szczeciński.

Małgorzata Frymus rozmawia z reżyserem widowiska.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny