Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
fot. [organizator nagrody]
fot. [organizator nagrody]
"Monumentalna, napisana precyzyjnym i subtelnym językiem opowieść o intelektualistach, którzy stanęli w obliczu szaleństwa, jakie ogarnęło dwudziestowieczną Europę. Fascynująca biografia jednej z najważniejszych polskich artystek. Wyrafinowana proza, która zabiera nas w podróż przez różne epoki. Oto książki, których autorki nominowaliśmy do Gryfii, Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej, którą Kurier Szczeciński przyzna po raz dziewiąty" - czytamy na stronie dziennika o Gryfii 2020. Choć czasy nie są łatwe dla tego typu przedsięwzięć, to kilku redaktorów Kuriera było na tyle zdeterminowanych, by owej 9-letniej już tradycji nie przerywać.
Jury w składzie: Joanna Laprus-Mikulska (przewodnicząca), Robert Cieślak, Konrad Wojtyła, Alana Sasinowski i Berenika Lemańczyk wskazało trzy finalistki: Magdalenę Grochowską za książkę "W czasach szaleństwa" (wydawnictwo Agora), Agnieszkę Daukszę za biografię "Jaremianka" (wydawnictwo ZNAK) oraz Barbarę Sadurską za "Mapę" (wydawnictwo Nisza).
Małgorzata Frymus rozmawia z przebywającym w Warszawie sekretarzem Jury Gryfii Alanem Sasinowskim.
Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz i Andrzej Jungiewicz pianisci w Studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. Fot [Jan Olczak]
Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz i Andrzej Jungiewicz pianisci w Studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. Fot [Jan Olczak]
W ramach obchodów 75-lecia Radia Szczecin i XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum", w studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Rozgłośni, wystąpili wybitni pianiści Gabriela i Andrzej Jungiewiczowie.
Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz – absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w dwóch specjalnościach: teoria na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz fortepian w klasie prof. Czesława Stańczyka na Wydziale Instrumentalnym, obecnie jest profesorem tej uczelni. Laureatka niezliczonej liczby konkursów kompozytorskich i pianistycznych dokonała prawykonań wielu utworów polskich kompozytorów muzyki współczesnej, które z ogromnym powodzeniem prezentuje na całym świecie. Artystka, szczególnie zajmuje się popularyzowaniem muzyki współczesnej, prowadząc warsztaty i kursy mistrzowskie. Jest autorką wielu publikacji dotyczących przede wszystkim problemów wykonawczych muzyki XX wieku, m.in. pt. „Utwory aleatoryczne w dydaktyce” i „Praktyka wykonawcza muzyki XX wieku”.
Andrzej Jungiewicz – absolwent klasy fortepianu prof. Józefa Stompla oraz klas kameralnych prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Urszuli Stańczyk Akademii Muzycznej w Katowicach, brał udział w wielu festiwalach, takich jak m.in. „Warszawska Jesień”, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, czy Chantarelle Festiwal w Gołuchowie. Jako solista i kameralista występował w Polsce i za granicą, m. in. w Brazylii, Francji, Hongkongu, Malezji, Niemczech, Pakistanie, Szwecji, na Słowacji i Ukrainie. Dokonał prawykonań muzyki najnowszej, licznych rejestracji dla Polskiego Radia oraz dla TVP. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Jadwigą Kotnowską, Łukaszem Długoszem, Michelem Martinem Koflerem, Treworem Wye, Miriam Nastasi, czy Janosem Ballintem.
Po koncercie w Radiu Szczecin, z Artystami spotkała się Dorota Zamolska.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
W Świdwińskim Ośrodku Kultury już wkrótce odbędzie się 51. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. Tegorocznemu konkursowi będzie towarzyszył festiwal literatury. Zaplanowano cykl spotkań, warsztaty, koncerty i wystawy. Zmienił się też sam konkurs. Począwszy od tego roku jego formuła została rozszerzona. Wyodrębniono dwie kategorie: poezja i reportaż. Motywem przewodnim konkursu są „Reakcje”, które należy rozumieć jak literacką odpowiedź na problemy współczesnego świata. Ponadto co roku będzie ogłaszany temat edycji. W roku 2020 jest to: Izolacja mój/nasz świat pandemii. Swój udział w imprezie potwierdzili już m.in. Inga Iwasiów, Filip Springer, Konrad Wojtyła, Stasia Budzisz, Maciej Melecki czy Pablopavo.
Z dyrektorem Świdwińskiego Ośrodka Kultury - Tomaszem Chmielewskim rozmawia Małgorzata Frymus.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Zaginiony obraz Leonarda da Vinci, seria zamachów w Szczecinie, renesansowe spichlerze na Łasztowni i bombardowanie miasta w 1944 roku - to wszystko w najnowszej książce Leszka Hermana "Zbawiciel". Powieść ukaże się 14 października. To pierwsza, po niezwykle popularnym "Sedinum", książka tego autora, której akcja rozgrywa się ponownie w Szczecinie.
"Zbawiciel" to powieść awanturnicza, o zdecydowanie lepszej konstrukcji niż wcześniejsze książki Leszka Hermana. Akcja rozgrywa się we współczesnym Szczecinie, autor jak zawsze sięga też do skomplikowanych losów miasta. Do pierwszych czytelników trafiły już egzemplarze recenzenckie. Z Leszkiem Hermanem o najnowszej książce rozmawiała Joanna Skonieczna.
"Zbawiciel" to piąta książka Leszka Hermana. Wcześniej z serii opowieści o dziennikarce Paulinie i architekcie Igorze, ukazały się: "Sedinum. Wiadomość z podziemi", "Latarnia umarłych" i "Biblia diabła". W ubiegłym roku autor opublikował też "Sieci widma".
Herman jest jednym z najchętniej czytanych autorów literatury popularnej w Szczecinie.
Audiobook na podstawie "Sedinum" przypominamy teraz na naszej antenie. Można go posłuchać od poniedziałku do piątku po godz. 9 i 14 oraz w czwartki po 22.
fot. [Ośrodek Teatralny Kana]
fot. [Ośrodek Teatralny Kana]
"Festiwal Spoiwa zawsze był dla nas świadectwem czasu, w jakim się znajdujemy. Próbą rozpoznania, w jaki sposób postrzegamy, rozpoznajemy, słyszymy rzeczywistość. Był naszym dialogiem zarówno z przestrzenią miasta, jak i nieoczywistością współczesnego świata. Był też powoływanym za każdym razem wspólnotowym świętem, spotykaniem kultur, oswajaniem inności. Zawsze starał się zapraszać do bycia blisko" - tak na swojej stronie internetowej pisze Teatr Kana, który zaprasza już od wtorku na Festiwal Spoiwa. Tym razem cykl wydarzeń rozłożony został na niemal dwa tygodnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe wolny, jednak trzeba sobie zarezerwować mailowo wejściówkę. O festiwalu z Dariuszem Mikułą rozmawia Małgorzata Frymus.
Maciej Drygas Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Maciej Drygas Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Drygas unika i farsy, i politycznego dramatu; interesuje go to, co jest w człowieku w środku." - tak o dokumentaliście pisał w "Kinie" Piotr Lis. Maciej Drygas - autor i reżyser filmów dokumentalnych oraz słuchowisk radiowych był gościem 47. Ińskiego Lata Filmowego. Tym razem przywiózł na festiwal słuchowisko "Moja góra", które prezentowane było na jednym ze wzgórz obok Ińska, z widokiem na jezioro. W jaki sposób ta naturalna scenografia wpłynęła na odbiór słuchowiska oraz o swoich festiwalowych przygodach opowiada w rozmowie z Małgorzatą Frymus.