Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Od lewej: Konrad Wojtyła, Bartosz Wójcik, Dana Jesswein, fot. [Szczecin Film Festival]
Od lewej: Konrad Wojtyła, Bartosz Wójcik, Dana Jesswein, fot. [Szczecin Film Festival]
"Zabij to i wyjedź z tego miasta" – to tytuł filmu autorstwa Mariusza Wilczyńskiego, którego pokaz zainaugurował w Willi Lentza kolejną odsłonę Szczecin Film Festival. Swoje dzieło, psychologiczny film animowany, reżyser tworzył przez 14 lat. Impulsem do jego powstania była śmierć mamy oraz bliskiego przyjaciela twórcy – Tadeusza Nalepy. W tej emocjonalnej opowieści autor spogląda wstecz na swoje dzieciństwo i młodość, a większość akcji rozgrywa się w rodzinnym mieście Wilczyńskiego – Łodzi.

Swojego głosu w tej niecodziennej kreskówce użyczyli artyści, tacy jak Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Barbara Krafftówna, Daniel Olbrychski, czy Magdalena Cielecka.

Produkcja uhonorowana została wieloma prestiżowymi nagrodami między innymi Polską Nagrodą Filmową Orły 2021 w kategorii za najlepszy film i "Złotym Lwem" podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tuż po ceremonii otwarcia Szczecin Film Festival 2021, którą poprowadził Konrad Wojtyła, odbyła się dyskusja z udziałem Mariusza Wilczyńskiego. Relacja Pawła Szewłogi.
fot. [Wydawnictwo Forma]
fot. [Wydawnictwo Forma]
"Przybysze i przestrzenie..." Artura Daniela Liskowackiego i Bogdana Twardochleba to opowieść o szczecińskich pisarkach i pisarzach. Autorzy postanowili przyjrzeć się literaturze polskiej ostatnich 75 lat w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. W kręgu ich zainteresowań znaleźli się Ci - jak piszą we wstępie - "którzy są już po drugiej stronie losu".

To dwadzieścia historii pisarek i pisarzy, ale oczywiście nie jest to lista zamknięta. To nie tyle dwadzieścia biografii artystycznych, co opowieści o ludziach niezwykłych, twórczych, którzy przechadzali się naszymi ulicami, pracowali w szczecińskich redakcjach, tworzyli środowisko artystyczne miasta i regionu.

Szkice poświęcone są m.in. Joannie Kulmowej, Helenie Raszce, Ninie Rydzewskiej, Marii Bonieckiej, ale też Jackowi Sawaszkiewiczowi, Henrykowi Banasiewiczowi czy Ryszardowi Liskowackiemu i Janowi Papudze.
Róża Król, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Róża Król, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Tygodnik Informacyjny, organ Wojewódzkiego Komitetu Żydów Polskich w Szczecinie, jest kopalnią wiedzy o życiu mieszkańców w pierwszych powojennych miesiącach w naszym mieście. To gazeta, w której czytamy o zwykłych sprawach w niezwykłych czasach.

Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów oddział w Szczecinie zaprasza w poniedziałek 18 października 2021 roku do swojej siedziby (ul. Niemcewicza 1/1) o godz. 16.00 na wykład prof. Janusza Mieczkowskiego pt. "Życie codzienne Żydów w powojennym Szczecinie w świetle lokalnej prasy żydowskiej".

Wykład realizowany jest w ramach projektu "Żydzi na Pomorzu Zachodnim po 1945 r. w świetle "Tygodnika Informacyjnego" Organu Wojewódzkiego Komitetu Żydów w Szczecinie". Projekt jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Eryk Lipiński, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski - nazwiska polskich artystów plastyków są na świecie tak samo popularne jak nazwiska polskich literatów.

Co oznacza określenie "polska szkoła plakatu", jakie są źródła i historia tego fenomenu? O tym wszystkim można przeczytać w albumie „Oto sztuka polskiego plakatu”. To 600-stronicowa książka, zawierająca 1724 reprodukcje, prace kilkuset artystów, przedstawiające dzieje polskiej tradycji graficznej - od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie, przez polską szkołę plakatu, do poetyckiego i anarchizującego plakatu młodego pokolenia.

Z Dorotą Folgą-Januszewską o albumie "Oto sztuka polskiego plakatu", który ukazał się nakładem wydawnictwa "Bosz", rozmawiała Joanna Skonieczna.
Gościnnie zagrała Magdalena Bochan-Jachimek, a spektakl wyreżyserował Karol Barcki, fot. [Teatr Kana]
Gościnnie zagrała Magdalena Bochan-Jachimek, a spektakl wyreżyserował Karol Barcki, fot. [Teatr Kana]
Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna "POBUDZA DO DZIAŁANIA" to projekt koordynowany w Teatrze Kana. To też odpowiedź na pandemiczną rzeczywistość oraz problemy, które dotknęły w tym trudnym czasie niezależnych twórców teatralnych.

Został ogłoszony program grantowy przeznaczony na realizację spektakli, akcji performatywnych, słuchowisk i innych działań twórczych. Jego celem było wsparcie artystek i artystów - rodzaj impulsu do podjęcia nowych inicjatyw. Zgłoszono wiele pomysłów. W Kanie można było zobaczyć spektakl "Nigdy dość" - grupy Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki.
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
Mieczysław Szcześniak – wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. [Archiwum Artysty]
„Ogromną rolę w moim życiu artystycznym odegrał Szczecin, bo tutaj w słynnym Studiu Nagrań Polskiego Radia Szczecin rejestrowałem swoje pierwsze utwory z zespołem Fun Factory (...)” – stwierdził Mieczysław Szcześniak, polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Wkrótce występy m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „Śpiewać każdy może” dały Jemu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 roku za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar.

Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim. Współpracuje z najwybitniejszymi instrumentalistami z kręgu m.in. muzyki jazzowej. Ogromną popularność przyniosła mu piosenka „Dumka na dwa serca” do historycznego filmu „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Przebój Krzesimira Dębskiego zaśpiewał z Edytą Górniak. Nagrał ponad dziesięć krążków, z których kilka mieni się złotem i platyną.

Mieczysław Szcześniak bardzo chętnie wraca do Szczecina. Ostatnio koncertował z Baltic Neopolis Orchestra i Chórem Akademickim im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Po występie owacyjnie przyjętym przez publiczność, Artysta udzielił wywiadu Radiu Szczecin.