Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Paweł Migdalski kierownik projektu "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia."
Paweł Migdalski kierownik projektu "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia."
"Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań - badawczych oraz edukacyjnych realizowanych przez Pracownię interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym opowie nam kierujący projektem dr Paweł Migdalski.

Będą opowieści o świętym Ottonie z Bambergu, o tym, że chrystianizacja Pomorza wcale nie była łatwa i szybka. Kilka lat zajęło przyjmowanie nowej wiary, a raz zdarzyło się nawet, że w kościele obok krzyża stał posążek dawnego boga.
posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Pawłem Migdalskim
"Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Fot. Małgorzata Frymus
"Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Fot. Małgorzata Frymus
Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy" i prezentuje wielobarwne opowieści Markiewicz. Niektóre z nich to zatrzymana chwila w ogrodzie, inne to wspomnienia z wyjazdów do Grecji czy Włoch. Jeszcze inne to pełne niepokoju, radości i smutku emocje.

Wiesława Markiewicz ukończyła Liceum Plastyczne w Szczecinie, a następnie studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1982 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem artystycznym w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zrealizowała 40 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych, plenerach i sympozjach w kraju i za granicą.

Kierowała pracownią rysunku i malarstwa w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, obecnie wykłada na Wydziale Sztuk Wizualnych w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wystawa „Barwy duszy” w Galerii pod Piramidą Książnicy Pomorskiej będzie prezentowana do 30 kwietnia.
"Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. cz 1
"Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. cz 2
Z profesor Agnieszką Teterycz-Puzio rozmawia Monika Adamowska Fot. Małgorzata Frymus
Z profesor Agnieszką Teterycz-Puzio rozmawia Monika Adamowska Fot. Małgorzata Frymus
Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie procesy zachodzące w okresie rozbicia dzielnicowego. Bada stosunki międzydzielnicowe, pozycje możnowładztwa, organizacje administracji, działalność książąt i księżnych okresu rozbicia dzielnicowego, średniowieczne bitwy.

Lubi też rozpracowywać mentalność i codzienność ludzi średniowiecza. Ruch krucjatowy.
Po sukcesach wydawniczych „Zamachów na Piastów” i „Polskich krzyżowców” profesor rozpoczęła pracę nad kolejną publikacją. Jest to książka poświęcona kobietom ze średniowiecza - dokładnie XII I XIII wieku. W ten sposób autorka chce rozwiać wiele mitów dotyczących marginalnej roli kobiet w tamtym społeczeństwie.

W minioną niedzielę wzięła udział w "Weekendzie kobiet" na Zamku Książąt Pomorskich. Prezentowała kobiety Gryfitów.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z profesor Agnieszką Teterycz-Puzio
Monika Witkowska "K2"
Monika Witkowska "K2"
Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników Monika Witkowska w zeszłym roku weszła na szczyt K2 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz.

Jej książka to bardzo szczegółowa relacja z tej niezwykle trudnej wyprawy, obfitująca wieloma dramatycznym zdarzeniami, ale także mnóstwem ciekawostek i ponad 300 zdjęciami.

Dla Moniki to najważniejsza książka spośród kilkunastu, które do tej pory napisała. Nie tylko dlatego, że to jej najtrudniejsza góra, ale również dlatego, że po raz pierwszy wydaje swoją książkę zupełnie samodzielnie.

Monika to także żeglarka mająca na swym koncie niesamowite wyprawy. Z Moniką Witkowską rozmawiam o ciekawości świata, czyli motorze który pozwala nam doświadczać rzeczy z pozoru niemożliwych.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
"Dobry piesek". Fot. Piotr Nykowski
"Dobry piesek". Fot. Piotr Nykowski
"Zapraszamy do Klubu Miłośników Psów. To zbiorowość odrobinę sekciarska, rozczarowana własnym gatunkiem, która stara się odrzucić ludzkie zachowania. Jej członkowie i członkinie próbują zrozumieć psi język i spojrzeć na rzeczywistość psimi oczami. Zgłębiają też tajemniczą, trwającą kilkadziesiąt tysięcy lat relację między psami a ludźmi i zastanawiają się, czy można oprzeć ją na symbiozie i współpracy, a nie na wyzysku i cierpieniu."

Takie słowa czytamy na stronie internetowej Teatru Współczesnego w Szczecinie w zapowiedzi najnowszego spektaklu sceny przy Wałach Chrobrego - "Dobry piesek". Prapremiera miała miejsce wczoraj wieczorem (9 marca) na dużej scenie teatru. To autorski projekt pary autorskiej scenariusza i reżyserii - Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus