Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W piątek wieczorem rozpoczął się 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt.
Pierwszym elementem festiwalu są Transgraniczne Spotkania Teatralne przebiegające pod hasłem "Siedem Aktów Miłosierdzia". Pierwszym aktem "Nagich przyodziać" był ballroom w Hali Odra. Było to wydarzenie, podczas którego osoby uczestniczące w wystylizowanych kreacjach walczyły o trofea w różnych kategoriach.

Sam ballroom jest formą radzenia sobie ze społeczno-kulturową opresją, rasizmem, homofobią i dyskryminacją klasową. - Daje mi poczucie satysfakcji w sztuce, którą chce reprezentować, pokazywać. Daje mi motywacje, by robić dalej i wymagać od siebie więcej. Nikt z nas nie kreuje kogoś, kim nie jest, więc zazwyczaj to czysta przyjemność. Jest różnica między ballroomem, a teatrem. My nie robimy tego dla kogo innego, a dla siebie, z własnej potrzeby ekspresji - mówią uczestnicy.

W sobotę kolejne akty spotkań. O 10 w Ogrodach Śródmieście kilkugodzinne ucztowanie pod hasłem "Głodnych nakarmić, spragnionych napoić" według projektu Karoliny Gołębiewskiej.

- Przyjść można w każdym momencie i sama idea będzie polegać na wspólnym gotowaniu i wspólnym jedzeniu. W tym wydarzeniu będą uczestniczyć grupy, które zaprosiła Karolina, z którymi ona wcześniej pracowała, czyli panie z Koła Gospodyń, które przygotują swoje regionalne przysmaki, Stowarzyszenie Migracja, które zapowiedziało, że przygotuje pierogi i zespół Food Not Bombs ze Szczecina - tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.

Osoby w kryzysie ubóstwa i aktywiści zasiądą wspólnie przy jednym stole. To jedno z wydarzeń organizowanych z okazji otwarcia tegorocznego Kontrapunktu - mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. - Performens Karoliny Gołębiewskiej, która zaprosi społeczności z Polski, Ukrainy i Niemiec, aby w Ogrodach Śródmieście przygotowały społeczną stołówkę, w ramach której będą gotować dla osób w kryzysie ubóstwa.

W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej. - Pochylimy się za pomocą ekspertów, artystek, artystów w stronę, czym jest najważniejsza rzeka dla regionu, czyli Odra i w jakim jest stanie - wyjaśnia Skrzywanek.

Performens o Odrze zaprezentowany zostanie w sobotę pięciokrotnie - między 14 a 19 w Marinie Gocław.

Od 14 w Marina Gocław - "Chorych nawiedzić" i o 17 w sali sesyjnej Rady Miasta spektakl "Zmarłych pogrzebać".
Mówią uczestnicy.
Tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.
Mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej.

Zobacz także

2024-03-09, godz. 10:30 Historia Sydonii von Borck doceniona na Poznańskich Targach Książki Mocny szczeciński akcent na Poznańskich Targach Książki: Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. » więcej 2024-03-09, godz. 08:55 Oscary. "Ten film jest jak uderzenie młota..." Zrealizowany w pełni w naszym kraju film "Strefa interesów" będzie polskim wątkiem podczas odbywającej się w ten weekend w Hollywood 96. ceremonii rozdania filmowych Oscarów. Obraz ma szansę na wygraną w kilku kategoriach. » więcej 2024-03-08, godz. 12:09 Filmowa współpraca Zbigniewa Preisnera i Chóru Politechniki Morskiej [ZDJĘCIA] Co łączy jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej, festiwal w Cannes i Chór Politechniki Morskiej? Zbigniew Preisner zaprosił do współpracy nad muzyką do włoskiego filmu chórzystów szczecińskiej uczelni, a produkcja… » więcej 2024-03-08, godz. 09:17 Dyrektor artystyczny: pracownicy Teatru Współczesnego są u kresu sił To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek. » więcej 2024-03-08, godz. 07:48 Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach” Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki… » więcej 2024-03-08, godz. 07:19 "Szczecin to TEŻ! moje miasto" "Szczecin to TEŻ! moje miasto" - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach. » więcej 2024-03-07, godz. 07:19 Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m… » więcej 2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej
37383940414243