Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksandra Świgut – pianistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii m. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Zoi Tsokanau. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Aleksandra Świgut – pianistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii m. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Zoi Tsokanau. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Znana melomanom z wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i zagranicą. Również z występów solistycznych i kameralnych. Jest artystką wszechstronną, której dorobku nie da się zamknąć w jednym nurcie wykonawczym.

Aleksandra Świgut karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem. Jest cenionym pedagogiem – doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem jej działalności koncertowej.

Wystąpiła w piątek, 20 stycznia 2023 roku z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Zoi Tsokanau – pierwsza grecka dyrygentka w historii, której powierzono prowadzenie najważniejszej, 120-osobowej orkiestry w tym kraju – Thessaloniki State Symphony. Jest głównym jej dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym. Pod jej batutą zabrzmiał w Szczecinie przejmujący utwór „D'un soir triste” (O smutnym wieczorze) napisany przez niezwykłą Lili Boulanger na krótko przed jej śmiercią. Dzieło było swoistym pożegnaniem ze światem młodej, bo zaledwie 25-letniej kompozytorki.

Tsokanau dyrygowała również dwiema suitami orkiestrowymi Maurice’a Ravela – słynną nr 2 z baletu „Dafnis i Chloe” oraz „Moja matka gęś” (Ma mère l'Oye). Z wyczuciem stylu poprowadziła symfoników w dziełach wyróżniających się techniczną perfekcją oraz fantazyjną wyobraźnią francuskiego impresjonisty.

Punktem kulminacyjnym wieczoru był jednak występ Aleksandry Świgut. Artystka przejmująco przedstawiła rzadziej wykonywany przez pianistów Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Równie niezwykle zakończyła spotkanie z publicznością zagraną na bis miniaturą „Marzenie miłosne” Franciszka Liszta.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrą Świgut
 

Zobacz także

2023-03-15, godz. 21:46 Karol Nasiłowski nagrał płytę z unikatowymi polskimi dziełami na kontrabas [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Już w 18. roku życia był etatowym pracownikiem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z rodzinnego miasta przeniósł się do Warszawy, gdzie… » więcej 2023-03-14, godz. 13:35 Młodzi wirtuozi VII Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego w Szczecinie [RELACJA] Zuzanna Sejbuk zwyciężczynią VII Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego w Szczecinie. Wygrała nie tylko w swojej kategorii wiekowej, ale otrzymała Grand… » więcej 2023-03-13, godz. 00:11 Królowa twista powraca [ROZMOWA] "Rudy rydz", "Zakochani są wśród nas". "Czarny Ali Baba" czy "Jutro będzie dobry dzień" - to przeboje Heleny Majdaniec, które do dziś są znane i uwielbiane… » więcej 2023-03-07, godz. 20:24 Atom String Quartet. „... sami skomponowaliśmy sobie takie fikołki na instrumencie...?” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Atom String Quartet – zdobywca niepoliczalnej liczby prestiżowych nagród zaliczany do grona najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych świata, występujący… » więcej 2023-03-05, godz. 19:44 45-lecie Sklepu z Ptasimi Piórami [ROZMOWA] "To najprzyjemniejsze brzmienia moich studenckich lat. To sklep, do którego dziś jestem gotów stać w kolejce. „…Jeśli istnieje ktoś, kto zsyła sny…”… » więcej 2023-03-05, godz. 20:35 Слава Україні. Akademia Sztuki w Szczecinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę [POSŁUCHAJ, ZDJĘC… Koncert „My z Wami – Mam ja łzy o Ukrainie” w wykonaniu studentów i pedagogów z Akademii Sztuki w Szczecinie był wyrazem wsparcia Uczelni dla narodu… » więcej 2023-03-05, godz. 21:14 Tydzień Kresowy i Wileńskie Kaziuki w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Każdego roku Tydzień inauguruje wystawa organizowana przez Książnicę Pomorską, Fundację Kresową "Szlakiem Narbutta" i Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna… » więcej 2023-02-28, godz. 21:02 Dyrygent Michał Nesterowicz. Skrzypce były moim pierwszym spotkaniem z muzyką... [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rok walki o wolność. 24 lutego 2023 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, której budynek świecił się tego dnia w barwach Ukrainy, zadedykowała… » więcej 2023-02-26, godz. 15:23 XXVI urodziny Czarnego Kota Rudego [POSłUCHAJ] Tradycyjnie, jak co roku w lutym, Teatr Polski w Szczecinie zaprosił na huczne obchody rocznicowe działającego w teatrze kabaretu Czarny Kot Rudy. W tym roku… » więcej 2023-02-26, godz. 21:37 Zobacz i posłuchaj "Solitude Love Song" Miłosza Bembinowa [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Utwór „Solitude Love Song” Miłosza Bembinowa doczekał się filmowej wersji. Kompozycja znanego polskiego twórcy została napisana specjalne na kolejną… » więcej
12345