Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Źródło: /pixabay.com/pl/photos/pożar-lasu-ogień-båtfors-dym-432877.
Źródło: /pixabay.com/pl/photos/pożar-lasu-ogień-båtfors-dym-432877.
We Francji są znaczne straty materialne spowodowane upałami i wywołanymi przez nie pożarami.
Władze wzywają do ogólnoświatowego wysiłku w sprawie zahamowania zmian klimatycznych.

Niedziela ma być ostatnim dniem upałów przekraczających czterdzieści stopniu. Wysoka temperatura, która utrzymywała się w kilkudziesięciu departamentach, wyrządziła poważne szkody. Zniszczone są uprawy winorośli, owoców i warzyw. Rolnik produkujący pomidory, powiedział z rezygnacją, że to już jest koniec - miał je zbierać w tym tygodniu, ale najpierw żar z nieba, a potem pożar. Pomidory są spalone.

Pożary strawiły ponad sto hektarów lasów. Obyło się bez ofiar w ludziach. Szef oddziałów strażackich z południa Francji opowiedział, jak podczas jednej z akcji ratowniczych mieszkańcy domu wyjechali samochodem przed bramę. Dali czas strażakom na podjęcie akcji. Uciekli, uratowali życie, ale ich dom został zniszczony.

Minister ochrony środowiska Francois de Rugy zaapelował o wspólne wysiłki na całym świecie, by powstrzymać zmiany klimatyczne. Szef resortu stwierdził, że świat jest w stanie wojny ze zjawiskiem cieplarnianym. Jego zdaniem, jeśli się nie uda skoordynować działań, to sytuacja będzie wyglądała tak jak teraz - upały, a w ubiegłym roku na jesieni dramatyczne powodzie. W wyniku upałów cztery osoby zmarły, a dwie kolejne walczą o życie.
Relacja Marka Brzezińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty