Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Tatry. Fot. Piotr Tolko [Radio Szczecin/Archiwum]
Tatry. Fot. Piotr Tolko [Radio Szczecin/Archiwum]
Kilkudziesięciu poszkodowanych podczas czwartkowej burzy w Tatrach nadal jest w szpitalach. W czwartek wskutek burzy z piorunami śmierć poniosły cztery osoby - dwie dorosłe i dwoje dzieci, a 150 doznało obrażeń ciała. W akcji ratunkowej brało udział około 180 toprowców, goprowców i strażaków.
Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR, który jako jeden z pierwszych udzielał pomocy ofiarom czwartkowej burzy, mówi, że turyści rażeni piorunem i ci w panice szukający schronienia przed burzą mieli poparzenia, otarcia i złamania, problemy ze słuchem i wzrokiem.

Większość pacjentów została wypisana ze szpitali. Rocznie na świecie od rażeń piorunem ginie około tysiąca osób. W Polsce zgłaszanych jest 200 - 300 porażeń.

Prognozy przewidują, że w najbliższych dniach w górach będzie deszczowo i burzowo.

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR przypomina, że szlak na Giewont został zamknięty do odwołania. Zniszczona jest skała, infrastruktura, czyli wszystkie ułatwienia dla turystów, naruszona jest kopuła szczytowa. Niestabilne mogą być też kamienie. Teraz rozpocznie się szacowanie strat i planowanie napraw.
Relacja Anny Orzeł (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty