Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Trzy przypadki koronawirusa zostały zdiagnozowane we Francji. Informacje potwierdziła francuska minister zdrowia zastrzegając się, że w Europie mogą być inne tego typu przypadki.
Pierwsza osoba, u której stwierdzono objawy choroby to Francuz chińskiego pochodzenia, który ze względów zawodowych przebywał w mieście Wuhan. Druga to turysta, który wrócił z tego, w tej chwili odciętego kordonem sanitarnym miasta Chin. Minister zdrowia Agnes Buzyn poinformowała, że pierwszy pacjent, u którego zdiagnozowano chorobę, od piątku przebywa w szpitalu w Bordeaux, w pokoju odizolowanym od reszty oddziału. Francuska minister zaznaczyła, że teraz trzeba ustalić osoby, z którymi chory się kontaktował.

Doktor Karl Moliexe ze szpitala w Bordeaux mówi, że wszystkie objawy wskazują na infekcję wirusową pochodzącą z Chin z prowincji Wuhan.

Ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu Bichat w Paryżu, gdzie umieszczono drugiego chorego podkreśla, że służby medyczne są przygotowane na ewentualne kolejne takie przypadki.

W Chinach na koronawirusa zmarło już 41 osób, u niespełna 1300 osób stwierdzono zainfekowanie. 57 osób jest stanie krytycznym. Władze prowincji Hubei, gdzie znajduje się ognisko zarażeń koronawurusem, ostrzegają, że zaczyna brakować podstawowych środków medycznych. W Wuhan, gdzie jest najwięcej zarażonych, w szpitalach brakuje miejsc.

Pośród ofiar śmiertelnych jest jeden z lekarzy z Wuhan, który zajmował się pacjentami zarażonymi koronawirusem. Już 18 miast prowincji Hubei objęto ograniczeniami w przemieszczaniu się. Kolejnych pięć miast chińskiej prowincji Hubei zostało objętych kwarantanną w związku z epidemią śmiertelnego koronawirusa. Ograniczenia dotyczą terenów, na których mieszka ponad 56 milionów osób. Władze miasta Wuhan poinformowały też o zamknięciu dla ruchu kołowego centrum miasta. Trwa budowa szpitala na tysiąc łóżek, który ma zostać oddany do użytku w najbliższych dniach.

Tymczasem w wuhańskich szpitalach zaczyna brakować podstawowych środków medycznych. Do Hubei zwożeni są też lekarze z okolicznych prowincji, a także wojskowy personel medyczny. Władze Pekinu i Szanghaju zaapelowały do wszystkich osób przebywających w tych miastach, a które wcześniej były w Wuhan, aby pozostały w mieszkaniach przez okres 14 dni, który - jak się przyjmuje jest maksymalnym okresem wylęgania koronawirusa.

Zarażenia odnotowano także w Australii, Japonii, Malezji, Korei Południowej, Tajlandii, Hongkongu i na Tajwanie. Pierwszy przypadek poza Azją zdiagnozowano w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory większość zakażonych to osoby pochodzące z Wuhan lub czasowo przebywające w tym mieście.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).
Relacja Tomasza Sajewicza (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty