Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Donald Trump. Fot. The White House/www.youtube.com
Donald Trump. Fot. The White House/www.youtube.com
Zakończyła się w USA trzecia w historii tego kraju procedura impeachmentu. Izba Reprezentantów oskarżyła amerykańskiego prezydenta m.in. o nadużycia władzy w celu uzyskania osobistych korzyści politycznych. Donald Trump nie został odwołany z funkcji.
Amerykański Senat uniewinnił Donalda Trumpa. 48 senatorów uznało prezydenta Stanów Zjednoczonych za winnego nadużycia władzy. Przeciwnego zdania było 52 senatorów. Zarzut utrudniania parlamentarnego śledztwa poparło 47 senatorów, 53 go odrzuciło.

Procedura impeachmentu rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku, gdy ujawniono stenogram rozmowy Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełeńskim. Kontrolujący Izbę Reprezentantów Demokraci oskarżyli prezydenta Stanów Zjednoczonych o to, że wstrzymując pomoc militarną dla Ukrainy próbował wymusić śledztwo przeciwko swemu rywalowi politycznemu Joe Bidenowi.

Drugi zarzut dotyczył blokowania dostępu do dokumentów i świadków. W grudniu Donaldowi Trumpowi postawiono formalne zarzuty, po czym nastąpił proces w Senacie. Członkowie tej Izby odgrywali rolę ławników. Impeachment wywołał głębokie spory pomiędzy Republikanami a Demokratami i podzielił amerykańską opinię publiczną.

Prezydent Trump przez cały czas podkreślał, że nie zrobił niczego nagannego. Zarzucał Demokratom próbę podważenia wyniku demokratycznych wyborów. Rezultat całej procedury od początku był do przewidzenia. Wiadomo było bowiem, że Demokratom nie uda się zebrać w Senacie dwóch trzecich głosów koniecznych do usunięcia prezydenta z urzędu.

Tymczasem notowania Donalda Trumpa idą w górę. W najnowszym sondażu Gallupa uzyskał on 49-procentowe poparcie - najwyższe od czasu objęcia przez niego urzędu.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty