Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Donald Trump. Fot. www.facebook.com/WhiteHouse
Donald Trump. Fot. www.facebook.com/WhiteHouse
Proces Donalda Trumpa, w amerykańskim Senacie, zmierza ku końcowi. Republikańscy senatorowie odrzucili wniosek o powołanie świadków w procedurze impeachmentu.
W najbliższych dniach odbędą się ostateczne głosowania, które niemal na pewno zakończą się pozostawieniem Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta.

Domagając się powołania świadków Demokraci argumentowali, że bez nich proces prezydenta jest fikcją. Wskazywali przede wszystkim na byłego doradcę Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, który deklarował gotowość stawienia się w Senacie. Większość Republikanów sprzeciwiała się powoływania świadków.

Tłumaczyli oni, że przedłużyłoby to niepotrzebnie proces, którego wynik jest przesądzony i że ocena postępowania prezydenta należy do wyborców, a nie do polityków. W głosowaniu tylko dwójka Republikanów - Mitt Romney i Susan Collins - poparła wniosek o powołanie świadków. Demokraci przegrali głosowanie stosunkiem głosów 49 do 51.

Na poniedziałek zaplanowano mowy końcowe w procedurze impeachmentu. W środę senatorowie mają zagłosować w sprawie winy bądź niewinności prezydenta. Nikt w Stanach Zjednoczonych nie ma wątpliwości, że Donald Trump zostanie uniewinniony, ponieważ do usunięcia go z urzędu potrzeba 2/3 głosów, a Demokraci w Senacie nie mają nawet większości.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty