Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Donald Trump. Fot. The White House/www.youtube.com
Donald Trump. Fot. The White House/www.youtube.com
W Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu odbędzie się w środę głosowanie w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.
Demokraci twierdzą, że mają wystarczającą liczbę głosów, by postawić mu formalne zarzuty. Prezydent USA określa działania Demokratów mianem politycznego zamachu stanu.

Pod głosowanie w Izbie Reprezentantów zostaną poddane dwa zarzuty - nadużycie władzy i utrudniania dochodzenia w tej sprawie. Pierwszy dotyczy wywierania presji na Ukrainę poprzez wstrzymanie pomocy wojskowej, by wszczęła śledztwo przeciwko politycznemu rywalowi prezydenta USA Joe Bidenowi.

Drugi zarzut ma związek z wydanym przez Donalda Trumpa członkom administracji zakazem przekazywania dokumentów i składania zeznań podczas śledztwa w tej sprawie.

Jeśli większość członków Izby Reprezentantów poprze którykolwiek z zarzutów, Donald Trump stanie się trzecim w historii prezydentem USA poddanym impeachmentowi. Pozostali dwaj to Andrew Jackson i Bill Clinton.

Donald Trump zarzuca Demokratom próbę podważenia wyniku demokratycznych wyborów. W sześciostronicowym liście skierowanym do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi prezydent USA stwierdził, że przyznano mu mniejsze prawa procesowe niż czarownicom z Salem.

Nawet jeśli prezydent Trump zostanie formalnie oskarżony przez Izbę Reprezentantów to usunięcie go z urzędu jest praktycznie niemożliwe. Wymagałoby to bowiem 2/3 głosów w Senacie, w którym Demokraci nie mają nawet większości. Najnowsze sondaże pokazują, że Amerykanie są podzieleni w sprawie Impeachmentu prezydenta.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty