Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Donald Trump. Fot. www.facebook.com/WhiteHouse
Donald Trump. Fot. www.facebook.com/WhiteHouse
Donald Trump został trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych formalnie oskarżonym w procedurze impeachmentu.
Głosami demokratów Izba Reprezentantów postawiła mu dwa zarzuty - nadużycie władzy i obstrukcję parlamentarnego śledztwa w tej sprawie.

Zarzut nadużycia władzy poprzez wywieranie presji na Ukrainę, by wszczęła śledztwo przeciwko politycznemu rywalowi prezydenta Trumpa Joe Bidenowi, poparło 230 członków Izby Reprezentantów, przeciw głosowało 197. Zarzut obstrukcji parlamentarnego śledztwa został przyjęty stosunkiem głosów 229 do 198. Głosowanie przebiegało według partyjnych podziałów. Prawie wszyscy demokraci byli "za", wszyscy republikanie głosowali "przeciw".

- Usuwając legalnie wybranego prezydenta poprzez puste artykuły impeachmentu Kongres podważy zaufanie do naszego systemu politycznego - argumentował podczas debaty republikański kongresman Kevin McCarthy.

Demokrata Adam Schiff przekonywał, że prezydent Trump naraził na szwank nie tylko bezpieczeństwo Ukrainy ale również USA.

- Gdy Rosja zmienia mapę Europy poprzez użycie sił zbrojnych a Ukraina odpowiada na to militarnie, to jest to także nasza walka - argumentował Schiff.

Jeszcze przed głosowaniem prezydent Donald Trump oskarżył demokratów o próbę podważenia wyniku demokratycznych wyborów i powtórzył, że jest niewinny.

Kolejnym etapem procedury impeachmentu będzie proces w Senacie. Odbędzie się on najprawdopodobniej w styczniu. Jest mało prawdopodobne by doprowadził on do usunięcia Donalda Trumpa ze stanowiska ponieważ wymagałoby to 2/3 głosów w Senacie, w którym demokraci nie mają nawet większości.

W całej historii Stanów Zjednoczonych tylko prezydenci Andrew Johnson i Bill Clinton zostali formalnie oskarżeni w procedurze impeachmentu. Żaden z nich nie został usunięty z urzędu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty