Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. www.premier.gov.pl
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. www.premier.gov.pl
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w następnych latach na finansowanie Narodowej Strategii Onkologicznej przeznaczonych będzie 11 miliardów złotych.
Minister podkreślał, że z tych środków finansowane są także inne rzeczy, które związane są z onkologią.

- W 2020 roku planujemy wydać ponad 11 miliardów złotych na onkologię - na świadczenia w zakresie onkologii. Oczywiście do tego dochodzą działania, które nie są otagowane, jako onkologiczne, choćby lekarze pierwszego kontaktu, czy innych specjalizacji, które mają do czynienia z pacjentami onkologicznymi. Mając te dane z NFZ, widzimy, że wydajemy ponad 3 miliardy więcej niż w roku 2015 - zauważył minister.

Minister podkreślał, że pieniądze na onkologię są stale zwiększane.

- Finansowanie jest na poziomie powyżej 5 miliardów z samego budżetu ministerstwa zdrowia, natomiast do tego dochodzą działania NFZ, czy agencji badań medycznych, które się sumują z tymi kwotami. W związku z tym koszt sumaryczny realizacji strategii będzie około 11 miliardów złotych w przeciągu tych lat. Tych pieniędzy wcześniej nie było i trudno mówić, że pieniądze nie są zwiększane, bo niewątpliwie one są - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Narodowa Strategia Onkologiczna to cały system opieki nad chorymi na nowotwór. Jej podstawą jest ustawa przyjęta w 2018 roku. System wprowadza nowoczesne rozwiązania w zakresie leczenia, profilaktyki, zapobiegania i wczesnego wykrywania, a także ustanowienie koordynatora dla każdej osoby, która prowadzi indywidualnie tok leczenia pacjenta.

Ustawa i program powstały z inicjatywy i zostały opracowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Minister podkreślał, że z tych środków finansowane są także inne rzeczy, które związane są z onkologią.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

Na takie artykuły poszły te 2 miliardy?
@ nikt inny...
Poszły też też 2 mld. na artykuły krytyczne w prasie, TV czy Radio opozycyjnym ...bo media publiczne to nie tylko TVP ale również TVN - trudno uwierzyć ale ciągną z budżetu na maksa ; Polsat ... i inne za których oglądanie "nie płaci się specjalnego abonamentu" !
Natomiast najgorsze jest to że pieniądze na reformę MEN przez 8 lat PO-PSL zostały wydane be efektu edukacyjnego czego efektem Twój komentarz !
TVN dostał przez 8 lat 11mln, Polsat 600tys... Na Nowogrodzkiej każą Wam tak kłamać? Poza tym, ja na TVN nie płacę co roku 130zl a na "media publiczne" już tak. Jeśli uważasz że jest inaczej, proszę o źródło Twoich rewelacji na temat wielkości dotacji dla mediów niepublicznych. Czekam.
Aha, jeszcze jedno. Nie, TVN czy Polsat to nie media publiczne. Zarzucasz mi braki w wiedzy a sam swoją się nie popisałeś.
zamiast tego steku półprawd i przekłamań nie prościej, nie lepiej wyjść i odważnie powiedzieć, że propaganda partyjna jest ważniejsza od leczenia nowotworów?
Przeciez to logiczne dla każdego, że 2 mld zł nie spowoduje, że chorzy ozdrowieją. No, może będzie im trochę lżej, trochę łatwiej, trochę szybciej otrzymać należną opiekę i pomoc.
Trochę.
Natomiast dla Pis to walka o przetrwanie! Zabranie TVPiS tych 2 mld zł to upadek propagandy PiSowskiej.
I bardzo realna groźba utraty władzy przez PiS.
A RAZ ZDOBYTEGO KORYTA - NIE ODDAMY NIGDY.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty