Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Aby powstrzymać falę napadów rabunkowych, których ofiarami są dzieci, szwedzki rząd zamierza wprowadzić areszt domowy dla nieletnich przestępców. Były policjant ostrzega, że jeśli władze nie poradzą sobie z tym problemem, może dojść do samosądów.
Rządowy projekt przewiduje, aby w przypadku przestępców w wieku od 15 do 17 lat notowanych za napady, pobicie i rozboje, możliwe było objęcie ich zakazem opuszczania domu w weekendy lub zakazem przebywania w określonych miejscach.

Według danych policji, w okresie od 2016 do 2019 roku podwoiła się liczba napadów i rozbojów na nieletnich. Ofiarami tego typu przestępstw z reguły są szwedzkie dzieci. Sprawcy kradnąc im cenne rzeczy lub ubrania starają się je dodatkowo poniżyć.

- Ci chłopcy zazwyczaj atakują szwedzkie dzieci. Widok leżących na ziemi młodych Szwedów całujących ich buty daje im poczucie władzy. Wiedzą, że ich ofiary nie będą się broniły. Jeżeli rząd sobie z tym problemem szybko nie poradzi, to Szwedzi zaczną tworzyć Straże Obywatelskie i sami będą wymierzać sprawiedliwość - mówił w szwedzkiej telewizji były policjant, pochodzący z Afganistanu Mustafa Panshiri.

Opozycja postuluje, aby możliwe było osadzanie w aresztach nastolatków również za pobicia i napady rabunkowe. Dziś jest to możliwe tylko w przypadku popełnienia przez nieletnich ciężkich przestępstw.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty